niedziela, 25 lutego, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Moja mama zmarła, pozostawiając po sobie działkę na Florydzie o wartości około 18,000 dolarów. Jestem jedynym spadkobiercą ustawowym, gdyż mama była wdową i nie pozostawiła po sobie testamentu. Czy ze względu na niską wartość spadku mogę złożyć wniosek o przeprowadzenie uproszczonego postępowania spadkowego? Co powinien zawierać taki wniosek?

Włodzimierz z Fernandina Beach, FL


Drogi Panie Włodzimierzu

Uproszczone postępowanie spadkowe, tzw. „Summary Administration”, dotyczy spadków, w których testament nie wyklucza postępowania uproszczonego i jeżeli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

  1. wartość majątku wyłączając aktywa zwolnione od roszczeń wierzycieli nie przekracza 75,000 dolarów; lub
  2. zmarły nie żyje od ponad dwóch lat.

Uproszczone postępowanie spadkowe nie jest odpowiednie dla zadłużonych spadków, które są niewypłacalne. Spadek podlegający postępowaniu uproszczonemu musi być w stanie zapewnić pełną spłatę roszczeń wierzycieli.

Wniosek o uproszczoną administrację spadku może złożyć każdy beneficjent lub osoba wyznaczona w testamencie jako zarządca spadku. Wniosek ten musi zostać podpisany i zweryfikowany przez pozostałego przy życiu małżonka i wszystkich beneficjentów spadku, chyba że beneficjenci otrzymają pełną część spadku w ramach proponowanego podziału. Zawiadomienie o wniosku należy doręczyć beneficjentom, którzy nie przyłączają się do wniosku.

Wniosek musi zawierać imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy, a także oświadczenie o interesie wnioskodawcy w spadku. Osoba składająca wniosek musi podać szczegółowe informacje na temat zmarłego, w tym jego imię i nazwisko, ostatni znany adres, datę śmierci oraz hrabstwo i stan, w którym zmarły miał miejsce zamieszkania w chwili śmierci. Jeżeli zmarły ma żyjącego współmałżonka, we wniosku należy podać jego imię i nazwisko, a także nazwiska beneficjentów i ich pokrewieństwo ze zmarłym. Jeżeli spadkodawca pozostawił testament, wniosek o wydanie orzeczenia w trybie uproszczonym musi zawierać oświadczenie, że nie wymagał on formalnej administracji spadku.

Wniosek musi zawierać oświadczenie, że wartość majątku odpowiada wymogom postępowania uproszczonego, a roszczenia wierzycieli nie przekraczają 75,000 dolarów lub że spadkodawca nie żyje od ponad 2 lat.

Wreszcie pozew musi zawierać oświadczenie, że składający wniosek nie jest świadomy jakichkolwiek nieodwołanych testamentów i kodycyli spadkodawcy, a także szczegóły dotyczące proponowanego podziału całego majątku spadkowego.

Jeżeli wniosek został poprawnie złożony i spełnia wymogi prawne dotyczące uproszczonego postępowania spadkowego, sąd wyda postanowienie o przejęciu spadku.

W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie, zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -