piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Chciałabym przekazać mój dom w spadku trojgu dzieciom. Razem z dwoma córkami mieszkam w Nowym Jorku, a syn wrócił do Polski i tam mieszka na stałe. Chcę założyć trust, aby uniknąć płacenia za ewentualne koszty opieki. Czy jeśli przekażę dom w trust, mój syn z Polski zapłaci większe podatki za spadek niż córki mieszkające w USA?

Trusty, o których mowa, najczęściej mają klauzule, na podstawie których własność przechodzi na dzieci dopiero w chwili śmierci rodzica. Od wartości majątku w chwili śmierci rodzica liczy się wartość takiego spadku. W Nowym Jorku dopiero spadki powyżej kwoty 6.58 mln dolarów podlegają podatkowi od spadków.

Podatki federalne od spadku wchodzą w grę dopiero, jeżeli wartość spadku przekracza 11.7 mln dolarów (uwaga: kwota to ma ulec obniżeniu do 5.8 mln dolarów w 2026 r.).

Zatem jeżeli Pani majątek nie przekracza powyższych kwot, nie wchodzi tu w grę podatek od spadku.

Natomiast trzeba dokładnie sprawdzić status podatkowy Pani syna. Jeżeli bowiem odziedziczy część majątku, a nie jest rezydentem podatkowym w USA, to w razie jego śmierci tylko pierwsze $60,000 majątku w USA jest wolne od podatku od spadku. Powyżej tej kwoty do zapłacenia jest nowojorski podatek od spadku – 17% i podatek federalny sięgający 40%.

* * *

Jestem właścicielem wielorodzinnego budynku w Nowym Jorku. Umowy na wynajem mieszkania zakazują trzymania zwierząt w mieszkaniach. Jeden z lokatorów pomimo tego ma dużego psa w swoim mieszkaniu. Mimo że kazałem mu usunąć psa, nie zrobił tego mówiąc, że szuka dla niego opiekuna. Co mam zrobić?

Należy wnieść sprawę do sądu przeciw lokatorowi o naruszenie umowy najmu. Jeżeli bowiem lokator udowodni, że właściciel wiedział o psie trzymanym przez lokatora i tolerował to przez trzy miesiące, przez np. akceptowanie płatności czynszu w tym czasie, sąd może uznać, że właściciel zaakceptował taką sytuację i przyznać lokatorowi prawo do trzymania psa w mieszkaniu.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -