sobota, 20 kwietnia, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Chciałbym sponsorować mojego syna na zieloną kartę i mam w związku z tym kilka pytań. Czy jako obywatel Stanów Zjednoczonych mogę sponsorować na zieloną kartę dorosłego syna, który mieszka w Polsce? Jestem emerytem. Czy muszę wykazać, że mam odpowiednio wysokie zarobki, aby zakwalifikować się jako sponsor? Czy mój syn po otrzymaniu zielonej karty będzie musiał się tu przeprowadzić na stałe, czy też może tu przyjeżdżać na parę tygodni dwa razy w roku, tak aby nie przekroczyć okresu 6-miesięcznego za granicą? Syn obecnie studiuje w Polsce, więc będzie mógł tu tylko przyjeżdżać na wakacje i w święta.

Włodzimierz z Pensacola, FL


Szanowny Panie Włodzimierzu

Jako obywatel Stanów Zjednoczonych może Pan sponsorować dorosłego syna na zieloną kartę. Jeżeli syn mieszka w Polsce, to główną petycję składa się w urzędzie imigracyjnym (USCIS) w USA, a następnie po jej zatwierdzeniu resztę dokumentów składa się internetowo przez proces konsularny. Rozmowa kwalifikacyjna, tzw. „interview”, odbywa się w ambasadzie USA w Warszawie. Generalnie: aby zakwalifikować się jako sponsor, musi Pan wykazać, że zarabia Pan co najmniej 125% tzw. „povery guidelines”, czyli kwoty, którą publikuje rocznie na swojej stronie USCIS. Ta kwota różni się w zależności od ilości osób, które ma Pan na utrzymaniu oraz które Pan sponsoruje. W przypadku, gdy ma Pan niewystarczające zarobki, można je uzupełnić majątkiem (własnym, członka Pana gospodarstwa domowego lub osoby sponsorowanej). Musi to być taki majątek, który można łatwo i bez większych strat spieniężyć w ciągu 12 miesięcy, na przykład fundusze na kontach bankowych lub nieruchomości. Można również poszukać dodatkowego sponsora, tzw. „joint sponsor”, czyli drugą osobę, która kwalifikuje się jako sponsor i zgodzi się podpisać umowę o sponsorowaniu imigranta. Po otrzymaniu zielonej karty Pana syn będzie musiał zamieszkać na stałe w Stanach Zjednoczonych, a jego pobyty za granicą nie powinny jednorazowo przekraczać 6 miesięcy. Jeżeli jest to niemożliwe do zrealizowania, wówczas syn powinien wystąpić o pozwolenie na dłuższy pobyt za granicą, tzw. „Advanced Parole”, które wydawane jest na okres do 2 lat. Nie zalecam częstego podróżowania tam i z powrotem, gdy pomimo nieprzekroczenia 6 miesięcy za granicą, suma dni spędzonych za granicą jest większa niż ilość czasu w roku spędzonego w USA. Urzędnicy imigracyjni przeprowadzający inspekcję graniczną osób wjeżdżających mają bowiem wgląd do ich historii podróży i jeżeli zauważą, że posiadacz zielonej karty tak naprawdę nie mieszka na stałe w USA, a jedynie organizuje swoje podróże zagraniczne w taki sposób, aby każdorazowy pobyt za granicą nie przekraczał 6 miesięcy, mogą uznać, że osoba taka porzuciła stałą rezydencję i poprosić o oddanie zielonej karty. Jeżeli posiadacz zielonej karty nie zgodzi się dobrowolnie zrzec stałej rezydencji, urzędnik imigracyjny może wówczas skierować sprawę do sądu imigracyjnego w celu odebrania zielonej karty.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -