czwartek, 21 października, 2021
Strona głównaDziałyPoradyUbezpieczenie na samochód

Ubezpieczenie na samochód

Uważa się, że pojęcie ubezpieczenia jest tak stare, jak sama ludzkość. Polisy ubezpieczeniowe były obecne w starożytnej Babilonii, gdyż kupcy, którzy mieli pożyczki, musieli zapewnić gwarancję przed stratami, jeśli ich towary zostaną utracone lub poszkodowane podczas wysyłki.

Fot. Archiwum WEM

W USA Benjamin Franklin jest uznawany za ojca branży ubezpieczeniowej, kiedy założył Philadelphia Contributionship, która była pierwszą firmą w kraju oferującą ubezpieczenie przeciwpożarowe budynków. Oczywiście, w miarę jak społeczeństwo się rozwijało i postępy w różnych branżach były kontynuowane, ubezpieczenia musiały dostosować się do wszystkich zmian. Dzisiaj można ubezpieczyć prawie wszystko. Domy, samochody, życie, zdrowie, firmy…

Mimo że pojawienie się bezkonnej fury było źródłem wielkich emocji pod koniec XIX wieku, wraz ze zwiększającą się liczba samochodów na drogach wzrosła również ilość wypadków. Doprowadziło to oczywiście do kłótni o to, kto ponosi odpowiedzialność za obrażenia i szkody majątkowe, które są bezpośrednim skutkiem tych wypadków.

Ponieważ Ohio było centrum rozwoju rynku samochodowego na przełomie XIX i XX wieku, w 1897 roku Gilbert L. Loomis wykupił pierwszą polisę ubezpieczeniową od Travelers Insurance Company na swój samochód. Ta polisa jest powszechnie uważana za pierwszą polisę ubezpieczeniową samochodu, mimo że technicznie została napisana jako polisa na konia i powóz. Loomis wykupił pokrycie szkód w przypadku, gdyby zranił kogoś w wypadku lub uszkodził ich mienie. Zaraz potem Travelers rozpoczął wystawianie polis, które ubezpieczały również samochody, a nie tylko dorożki konne. Pierwsza z takich polis została wykupiona przez dr. Martina Trumana w Buffalo w stanie Nowy Jork w lutym 1898 roku. Dopiero w 1902 roku zakupiono pierwszą polisę przeciwpożarową, chroniącą przed kradzieżą samochodu, jak również chroniącą przed szkodami i to też był początek kompleksowych polis ubezpieczeniowych.

W miarę jak coraz więcej osób zaczęło jeździć samochodami, wypadkowość i liczba sporów prawnych zaczęła również wzrastać. Największym problemem było to, że nawet po stwierdzeniu winy w wypadku w dalszym ciągu nie było gwarancji, że winny kierowca będzie w stanie pokryć koszty związane z tym wypadkiem.

W 1925 roku stan Connecticut stał się pierwszym stanem, w którym przyjęto ustawę o odpowiedzialności finansowej. Zgodnie z tą ustawą właściciele samochodów musieli udowodnić, że mogą zapłacić za wszelkie obrażenia lub szkody majątkowe, które powodują innym w wypadku samochodowym.

Stan Massachusetts był następny, jednak przepisy w Massachusetts wymagały również, aby kierowca udowodnił swoją odpowiedzialność finansową jako wymóg rejestracji samochodu. To jest to, co jest uważane za obowiązkowe prawo ubezpieczeniowe i to prawo obowiązuje w większości stanów. Żeby móc zarejestrować samochód, musimy mieć ubezpieczenie, niezależnie od tego, czy mamy pożyczkę na samochód, czy nie.

Na szczęście uzyskanie ubezpieczenia na samochód nie jest kłopotem. Dzisiejszy świat ubezpieczeń samochodowych pozwala nam łatwo wykupić potrzebne ubezpieczenie. Najlepiej jednak jest skorzystać z pomocy doświadczonego agenta ubezpieczeniowego.

Barbara Zurawski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -