wtorek, 23 kwietnia, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Fot. Archiwum WEM

Jestem posiadaczką warunkowej (2-letniej) zielonej karty, której ważność upływa za 4 miesiące. Co muszę zrobić, aby odnowić moją kartę i jak długo trwa ten proces? Czytałam na blogach internetowych, że obecnie jest ogromne opóźnienie z procesowaniem aplikacji o zieloną kartę i czeka się miesiącami. Czy będę mogła pracować i podróżować, jeżeli nie otrzymam w porę nowej zielonej karty? Dodatkowo za rok i 4 miesiące upłyną 3 lata, odkąd zostałam stałym rezydentem przez małżeństwo i chciałabym starać się o obywatelstwo. Co będzie, jeżeli do tego czasu nie uda mi się odnowić zielonej karty?

Małgorzata z Apollo Beach, IL


Szanowna Pani Małgorzato

Warunkową zieloną kartę odnawia się poprzez złożenie odpowiedniego podania na formularzu USCIS (Form I-751) o usunięcie warunków z tymczasowej zielonej karty. Podanie to można złożyć nie wcześniej niż na 90 dni przed upływem terminu ważności warunkowej zielonej karty. Do podania należy dołączyć opłatę, kopię zielonej karty oraz jak najwięcej dokumentów na dowód, że małżeństwo, na podstawie którego otrzymała Pani zieloną kartę, było zawarte w dobrej wierze. Generalnie na formularzu wymagane są informacje i podpisy obojga małżonków. W wyjątkowych przypadkach, jeżeli małżeństwo w międzyczasie rozpadło się lub małżonek odmawia współpracy, można złożyć to podanie samemu, przedstawiając odpowiednie dowody. Po złożeniu podania okres oczekiwania na potwierdzenie otrzymania dokumentów przez Urząd Imigracyjny jest faktycznie obecnie bardzo długi (czasem sporo ponad miesiąc). Powinna Pani mieć to na uwadze i złożyć petycję odpowiednio wcześnie – najlepiej na 90 dni przed upływem terminu ważności zielonej karty. Gdy otrzyma już Pani list potwierdzający wpłynięcie podania, może Pani posługiwać się tym listem wraz z przeterminowaną zieloną kartą w celu potwierdzenia statusu stałego rezydenta – na przykład do podróżowania i do pracy. Obecnie listy potwierdzające otrzymanie podania i statusu wydawane są na 18 miesięcy po upływie terminu ważności karty i należy przygotować się na oczekiwanie na odnowienie zielonej karty po minimum 18 miesiącach. Często trwa to nawet dłużej. W rezultacie 3-letni termin do ubiegania się o obywatelstwo na podstawie małżeństwa z obywatelem USA upływa zwykle w czasie, gdy wnioskodawca wciąż jeszcze oczekuje na usunięcie warunków z 2-letniej zielonej karty. Generalnie nie można otrzymać obywatelstwa przed usunięciem warunków z zielonej karty. Decyzja o usunięciu warunków stałego pobytu musi zatem zapaść jako pierwsza. Jeżeli wystąpi Pani o nadanie obywatelstwa po 3 latach (najwcześniej na 90 dni przed upływem 3. rocznicy), to spowoduje to połączenie obu spraw o usunięcie warunków i obywatelstwo. Na test i rozmowę kwalifikacyjną, tzw. „interview”, będzie Pani musiała obowiązkowo przyjść z mężem. Jeżeli zdecyduje się Pani zatrudnić adwokata do pomocy w przygotowaniu obu petycji, adwokat może wówczas Państwu towarzyszyć na interview i pomóc w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -