czwartek, 25 kwietnia, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Złożyłam z mężem podanie o zieloną kartę na bazie małżeństwa. Wkrótce czeka nas rozmowa z urzędnikiem imigracyjnym – dostaliśmy zaproszenie na „interview”. Trochę się przed tą rozmową denerwuję, bo nie mamy zbyt wielu dokumentów na potwierdzenie, że jesteśmy małżeństwem w dobrej wierze, gdyż wolimy swoje finanse trzymać osobno. Planujemy przynieść na rozmowę tylko album ze zdjęciami ze ślubu i certyfikat małżeństwa. Czy może to być problem i czego powinniśmy się spodziewać? Niektórzy mówią, że interview to tylko formalność i że jeżeli nasze małżeństwo jest prawdziwe, a nie dla papierów, to nie mamy czego się obawiać. Czy to prawda?

Natalia z Tampa, FL


Szanowna Pani Natalio

Wbrew przekonaniu wielu osób „interview” imigracyjne w celu potwierdzenia prawdziwości małżeństwa nie jest tylko formalnością i ma Pani słuszne obawy, że brak posiadania wystarczającej ilości dokumentów może spowodować problem. Podczas rozmowy urzędnik imigracyjny ma za zadanie sprawdzić między innymi, czy nie zostało popełnione oszustwo imigracyjne polegające na przykład na zawarciu fikcyjnego małżeństwa „dla papierów” lub na podaniu fałszywych informacji do urzędu imigracyjnego. Procedury wykrywania oszustwa przez urząd imigracyjny znacznie się zaostrzyły w ostatnich latach, a urzędnicy imigracyjni mają bardzo szeroki dostęp do informacji o kandydacie na zieloną kartę, łącznie z informacjami, które aplikant podał ubiegając się o wizę turystyczną lub/i przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych.

Zwyczajowo urzędnik imigracyjny zapyta Was również na interview, czy oprócz dokumentów wysłanych wraz z podaniem o zieloną kartę przynieśliście ze sobą dodatkowo jakiekolwiek inne dokumenty. Jest to zwykle szansa na uzupełnienie dokumentów, jeżeli początkowo przy złożeniu petycji nie mieliście wystarczającej ilości. W oczach urzędu imigracyjnego same zdjęcia ze ślubu i akt małżeństwa nie stanowią wystarczającego dowodu na istnienie małżeństwa w dobrej wierze. Spodziewane jest bowiem, że jako minimum małżeństwo w dobrej wierze powinno być w posiadaniu dokumentów potwierdzających, że mieszka razem, np. umowy najmu lub aktu własności nieruchomości, wspólnych rachunków za media oraz inne usługi, dokumentów potwierdzających wspólne finanse (na przykład wspólne konto bankowe, karty kredytowe, samochody), ubezpieczenia, wspólnych rozliczeń podatkowych oraz wielu zdjęć z różnych okazji innych niż ślub.

W przypadku, gdy para nie posiada prawie żadnych dokumentów potwierdzających, że ich małżeństwo zostało zawarte w dobrej wierze a nie w celu uzyskania benefitu imigracyjnego, urzędnik imigracyjny może rozdzielić małżonków i skierować ich na tzw. „Stokes interview”, podczas którego małżonkowie będą odpowiadać na szereg pytań dotyczących ich małżeństwa, a następnie ich odpowiedzi zostaną porównane w celu ustalenia, czy podali te same informacje. Urzędnik imigracyjny może również odroczyć wydanie decyzji, aby zyskać więcej czasu na obserwację pary. Można wówczas spodziewać się wizyt w domu oraz kontaktu telefonicznego z urzędu imigracyjnego. Wszystkim osobom, które zawarły małżeństwo w dobrej wierze i pragną uniknąć takiego rezultatu lub też mają kłopot ze zgromadzeniem wystarczających dokumentów na potwierdzenie prawdziwości małżeństwa, zalecam konsultację z doświadczonym adwokatem.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -