wtorek, 28 września, 2021

Poznaj Polskę!

Sezon turystyczny w pełni. Wiele osób spędza wakacje w Polsce. W naszej ojczyźnie jest wiele miejsc wartych zobaczenia, i na pewno nie sposób wymienić ich wszystkich w krótkim artykule, jednak poniżej przedstawiamy kilka wyjątkowo ciekawych atrakcji turystycznych – mamy nadzieję, że być może staną się one inspiracją dla tych, którzy właśnie wybierają się do Polski. A jeśli wyjazd macie już dokładnie zaplanowany, to być może trafią one na listę „miejsc do odwiedzenia” za rok.

Mrągowo

Mrągowo to niewielkie miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Mrągowo jest również popularnym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym na Mazurach, jednak miasto znane jest głównie z odbywających się tam latem festiwali – m.in. Pikniku Country i Festiwalu Kultury Kresowej.

Doroczny Festiwal Kultury Kresowej promuje kulturę polską z dawnych Kresów Wschodnich. Fot. J. Karpowicz/ckit.mragowo.pl

Piknik Country & Folk, czyli międzynarodowy festiwal muzyki country i folkowej, odbywa się w Mrągowie corocznie, od początku lat 80. XX wieku, na przełomie lipca i sierpnia. Występują na nim polscy i zagraniczni artyści. Impreza gromadzi tysiące fanów oraz największe gwiazdy muzyki country i folk. Jest to największy festiwal tego typu w Polsce, a także „wizytówka” Mrągowa.

Celem Festiwalu Kultury Kresowej jest przybliżenie i popularyzacja kultury polskiej z obszaru Kresów Wschodnich. Przypomina on obrzędowość i dawne zwyczaje, występują na nim zarówno zespoły dziecięce, młodzieżowe, jak i tworzone przez osoby starsze. Występom towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw. Tegoroczna, 25. edycja festiwalu, odbędzie się w dniach 9-11 sierpnia, a patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Grunwald

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem to bardzo malownicze widowisko. Fot. Archiwum WEM

Grunwald to niewielka miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim. 15 lipca 1410 roku na okolicznych polach miała miejsce słynna Bitwa pod Grunwaldem, w której połączone wojska polsko-litewsko-ruskie pod dowództwem Władysława Jagiełły odniosły głośne zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi dowodzonymi przez Ulricha von Jungingena. W 2010 r. Pola Grunwaldzkie, na których rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew Europy doby średniowiecza, zostały uznane za pomnik historii. Podczas obchodzonych na pamiątkę bitwy Dni Grunwaldu, oprócz uroczystości patriotycznych przy pomniku, odbywa się barwna inscenizacja bitwy grunwaldzkiej, w której biorą udział liczne bractwa rycerskie z Polski i z innych krajów.

Karpacka Troja

Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim. Fot. karpackatroja.pl

Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim powstał na miejscu jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. To właśnie w tym miejscu odkryto jedną z pierwszych osad na obszarze Polski, powstałą aż 4000 lat temu. Podczas wykopalisk znaleziono liczne pochodzące z tamtej epoki naczynia, wyroby ceramiczne, wyroby z brązu, żelaza, kości i rogu. Obecnie na grodzisku podziwiać można zrekonstruowane ponad 150 metrowe wały obronne, dwie bramy oraz sześć chat. Z myślą o najmłodszych przygotowano Salką Małego Odkrywcy. Co roku w sierpniu na terenie skansenu odbywa się Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza, podczas którego organizowane są turnieje i pokazy walk. Odwiedziny w Karpackiej Troi pozwolą zwiedzającym poczuć duch zamierzchłych czasów oraz pokażą jak żyli nasi przodkowie.

Zalipie – wioska jak malowana!

Zalipie to perełka na małopolskim szlaku turystycznym. Przepięknie malowane domy stały się wizytówką miejscowości. Fot. Archiwum WEM

Zalipie to perełka na małopolskim szlaku turystycznym. Przepięknie malowane domy stały się wizytówką miejscowości. Zwyczaj ozdabiania fasad domów barwnymi malunkami zapoczątkowała Felicja Curyłowa – to ona jako pierwsza ozdobiła w ten sposób swój dom. Obecnie jej dom funkcjonuje jako oddział muzeum etnograficznego, ponadto we wsi jest około 20 kolorowych zagród z malowanymi budynkami. W Zalipiu co roku, w pierwszy weekend po Bożym Ciele, odbywa się konkurs na najpiękniej pomalowaną chatę. Upiększane są nie tylko fasady domów. Kolorowe wzory znaleźć można nawet na kurniku, studni i budzie dla psa. Wszystko to tworzy idylliczny obraz polskiej wsi, do której warto zajrzeć chociaż raz – zwłaszcza, że ta malownicza wioska położona jest zaledwie 70 km od Krakowa.

Zapora wodna w Solinie

Zapora solińska to jedna z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Fot. Archiwum WEM

Zapora solińska i powstałe dzięki niej Jezioro Solińskie to jedna z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Tama w Solinie ma długość 664 m i wysokość 82 m (od podstawy do korony) oraz potężną kubaturę – około 760 tys. m3. Zapora wybudowana w latach 1961-68 jest największą w Polsce zaporą betonową typu ciężkiego. Zapora na Jeziorze Solińskim to budowla kryjąca liczne korytarze, które można zwiedzać z przewodnikami. Koroną tamy biegnie spacerowa promenada, łącząca 2 brzegi ogromnego, pięknego zalewu, na który roztacza się z niej wspaniały widok.

Perła Tatr

Morskie Oko jest największym jeziorem zlokalizowanym w polskich Tatrach. Znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku, tuż u stóp Mięguszowieckich Szczytów. Jezioro położone jest na wysokości dokładnie 1395 metrów nad poziomem morza. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z dokumentów datowanych na 1575 rok. Ciekawostką jest, że zanim jezioro uzyskało swoją obecną nazwę, polscy górale nazywali je Białym Stawem.

Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach. Fot. schroniskomorskieoko.pl

Morskie Oko jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w polskich górach. Jego piękno doceniane jest na całym świecie, czego dowodem jest fakt, że  2014 roku Morskie Oko znalazło się na stworzonej przez National Geographic liście pięciu najpiękniejszych jezior świata.

Nad brzegiem jeziora znajduje się schronisko górskie, gdzie można usiąść, coś zjeść i wypić rozkoszując się otaczającą przyrodą.

opr. JS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -