czwartek, 28 października, 2021
Strona głównaDziałyCiekawostkiKatedra Notre Dame w Tatrach

Katedra Notre Dame w Tatrach

Każdego roku w sezonie zimowym na Hrebienoku w słowackich Tatrach Wysokich otwierany jest Lodowy Dom, zwany też Tatrzańską Świątynią Lodową. W tym roku oficjalne otwarcie miało miejsce 22 listopada, a główną atrakcją jest lodowa kopia paryskiej katedry Notre Dame.

Fot. Marek Hajkovsky QEP

Pożar, który strawił katedrę w kwietniu 2019 roku, sprawił, że kościołem zainteresowali się ludzie na całym świecie. To nas zainspirowało, by z lodu wykonać właśnie katedrę Notre Dame, tak by ludzie mogli ją zobaczyć jeszcze przed odbudową – powiedział Lukáš Brodanský, menadżer ds. sprzedaży I marketingu centrum Vysoke Tatry. Lucia Blašková, dyrektor regionalnej organizacji ruchu turystycznego regionu Vysoke Tatry, dodała: „Tegorocznym wyborem lodowego kościoła chcieliśmy zwrócić uwagę nie tylko na mistrzostwo naszych rzeźbiarzy, ale i na wagę historycznych zabytków i konieczność ich ochrony”.

Do budowy lodowej katedry zużyto 1,880 bloków lodu o łącznej wadze 225 ton. Najwyższy punkt konstrukcji ma 11.5 metra. Całość znajduje się w kapsule o średnicy 25 metrów, która chroni dzieło przed warunkami atmosferycznymi. Głównym budowniczym lodowej katedry jest słowacki artysta Adam Bakoš. Współpracowało z nim 18 rzeźbiarzy z Polski, Niemiec, Litwy, Czech i Słowacji.

Lodowy Dom cieszy się sporą popularnością wśród turystów. W ubiegłym roku odwiedziło go aż 250 tysięcy osób, a główną atrakcją była lodowa replika Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

W tym sezonie Lodowy Dom można zwiedzać do kwietnia 2020 roku. Wstęp jest bezpłatny.

opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -