czwartek, 25 lipca, 2024
Strona głównaUSAMassachusettsPowrót na ojczystą ziemię

Powrót na ojczystą ziemię

Ponad osiemdziesiąt lat po śmierci podczas ataku na Pearl Harbor w 1941 roku marynarz z Massachusetts został wreszcie pochowany w swoim rodzinnym mieście. Chodzi o podoficera drugiej klasy Merle Chestera Josepha Hillmana. Żołnierz miał w chwili śmierci 25 lat.

Hillman zginął na pokładzie statku USS California, zatopionego wskutek ataku na Pearl Harbor. Fot. wikipedia

Według Defense POW/MIA Accounting Agency, będącej częścią US Department of Defense, Hillman znajdował się na pokładzie USS California 7 grudnia 1941 roku, kiedy dwie torpedy i bomba uderzyły w statek podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor. Statek powoli zatonął w ciągu następnych trzech dni, zabierając życie ponad 100 marynarzom i żołnierzom piechoty morskiej.

Według agencji szczątki Hillmana, choć niezidentyfikowane, odnaleziono po ataku i zapewniono mu anonimowy pochówek na National Memorial Cemetery of the Pacific w Honolulu. Jak wynika z komunikatu prasowego, w 2018 roku Defense POW/MIA Accounting Agency ekshumowała 25 nieznanych szczątków związanych ze statkiem. Następnie naukowcy z agencji i Armed Forces Medical Examiner System wykorzystali różne techniki, w tym analizę antropologiczną i mitochondrialnego DNA, aby zidentyfikować szczątki Hillmana.

Jak z komunikatu agencji, pochodzący z Holyoke Hillman był farmaceutą i w chwili swojej śmierci przez sześć lat służył w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych. Hillman został zidentyfikowany 20 października 2023 roku, a w sobotę, 27 stycznia, został pochowany z honorami wojskowymi na cmentarzu w swoim rodzinnym mieście.

AM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -