poniedziałek, 20 maja, 2024

Pomnik za kratami

Znajdujący się w Jersey City pomnik Katyń 1940 to dla Polonii miejsce w dwójnasób symboliczne. Upamiętnia nie tylko ofiary zbrodni katyńskiej, dokonanej na Polakach przez NKWD, ale w ostatnich latach stał się także symbolem walki Polonii o trwałość polskiego dziedzictwa w USA oraz dowodem na to, że konsekwentne i zorientowane na cel działania zjednoczonej i zdeterminowanej grupy Polonii mogą przynieść efekty. Niestety, wygląda na to, że nad monumentem znów zbierają się czarne chmury.

W połowie lipca wokół pomnika pojawiło się metalowe ogrodzenie, uniemożliwiające bezpośredni dostęp do monumentu. Ogrodzenie terenu prawdopodobnie związane jest z jego planowaną przebudową – zgodnie z planami władz miasta wokół pomnika mają się pojawić krzewy, ławki, a teren wokół ma zostać wybrukowany kostką. Projekt przebudowy wzbudza liczne kontrowersje wśród polonijnych organizacji, które zauważają, że planowane zmiany przestrzeni wokół pomnika ograniczą jego widoczność oraz utrudnią organizację rocznicowych uroczystości, które zazwyczaj gromadzą liczną, kilkudziesięcioosobową grupę Polonii.

Na temat budzącego niepokój ogrodzenia wypowiedział się Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. We wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych pada stwierdzenie, że ogrodzenie jest jedynie tymczasowe oraz że konsulat poprosił władze miasta o informację, jak długo potrwają utrudnienia w dostępie do pomnika. Podkreślono również, że Pomnik Katyński to miejsce szczególnie ważne dla amerykańskiej Polonii i wymowny symbol sowieckich zbrodni w czasie II wojny światowej.

Mamy nadzieję, że już wkrótce uda nam się przekazać na łamach „Białego Orła” oraz na naszym portalu BialyOrzel24.com więcej informacji na temat tej sytuacji.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -