piątek, 3 maja, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiPolscy naukowcy stworzyli unikalny bioreaktor

Polscy naukowcy stworzyli unikalny bioreaktor

Czy owady mogą zmienić świat? Bez wątpienia mogą z ich pomocą zrobić to polscy przedsiębiorcy, którzy stworzyli unikalny bioreaktor i produkują białko owadzie. Te z kolei trafia do wysokiej jakości karm dla zwierząt – głównie kotów i psów. Technologia może być lekarstwem na postępujący kryzys żywieniowy na świecie.

Technologia opracowana przez polskich naukowców może być lekarstwem na postępujący kryzys żywieniowy na świecie. Fot. HiProMine

Jak działa owadzi bioreaktor stworzony przez polskich przedsiębiorców? Do niewielkiego zakładu w Robakowie pod Poznaniem trafiają produkty uboczne produkcji rolno-spożywczej, które do tej pory były utylizowane (np. buraczane wysłodki, pulpa ziemniaczana, itp.). W zakładzie HiProMine te odpady służą za pokarm dla Hermetia illucens, zwanej „czarną muchą”. Owady potrafią wykorzystać pozostające w odpadach składniki odżywcze, z czasem hodowla owadów prowadzi do otrzymania larw, z których produkowane jest wysokiej jakości, hipoalergiczne białko.

Nasza unikalna technologia zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni, energii i czasu, dzięki czemu proces zachodzący w naszym bioreaktorze jest konkurencyjny względem rozwiązań stosowanych przez inne firmy – tłumaczy dr Krzysztof Dudek, Koordynator Projektów Badawczo-Rozwojowych w HiProMine. – Funkcjonowanie naszego bioreaktora charakteryzuje się niskim zużyciem energii, brakiem zużycia wody pitnej, a także wysoką bezawaryjnością z powodu niskiego stopnia robotyzacji. Posiadamy opatentowany system odchowu owadów oraz przygotowania dla nich paszy, dzięki czemu działanie bioreaktora jest bardzo efektywne i mimo braku robotyzacji, nie wymaga także znaczącej pracy ludzkiej. W uproszczeniu: wkładamy do niego wsad w postaci produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego, dodajemy wylęgi młodych larw i nasza technologia robi resztę. Po około tygodniu wyjmujemy z bioreaktora dojrzałe larwy, które możemy przetworzyć na produkt końcowy – dodaje.

Produktem końcowym jest wysokiej jakości białko owadzie, którym interesują się najwięksi producenci karm dla zwierząt – głównie psów i kotów. Białko takie może być również stosowane w paszach i pokarmach dla ryb. Dodatkowo z larw można produkować owadzie tłuszcze, a także ekologiczny nawóz z dodatkiem chityny (znajdującej się w pancerzykach owadów). To doskonały biostymulator, chityna ma bowiem działanie uodparniające rośliny na stres suszy i skrajnych temperatur, to również naturalna ochrona przed szkodnikami korzeniowymi.

Jakie znaczenie dla ekologii i żywienia ma stworzona biokonwersja?

Biokonwersja pozwala przekształcić materiały, które są tzw. bioodpadem na wartościowe produkty żywieniowe dla zwierząt. Nie jest ona niczym nowym, przykładem stosowanej od wieków w gospodarstwach biokonwersji jest np. kompostowanie, w którym organizmy glebowe zamieniają odpadki żywności na nawóz. W przypadku wykorzystania owadów proces polega na zamianie produktów ubocznych przemysłu spożywczego i rolnego na wartościowe produkty.

Owady asymilują z niej składniki pokarmowe, które zamieniają na białko i tłuszcz w swoich ciałach, a następnie są przetwarzane na materiał paszowy lub karmę dla zwierząt – wyjaśnia Krzysztof Dudek. – Z tego powodu biokonwersja pozwala po pierwsze wykorzystać powtórnie surowce odpadowe, które inaczej trafiłyby do utylizacji, po drugie wykorzystywana jest zawarta w nich woda, jaka w innym wypadku zostałaby bezpowrotnie stracona. W dobie zmian klimatycznych i powtarzających się susz ma to ogromne znaczenie. Po trzecie sama produkcja materiałów na bazie biokonwersji jest bezodpadowa – dodaje.

Biokonwersja jest procesem ekologicznym, a wykorzystywana w skali przemysłowej odpowiada założeniom gospodarki niskoemisyjnej i zrównoważonej środowiskowo. Już kilka lat temu Travis Kalanick, CEO i współtwórca Ubera z ogromnym zainteresowaniem przyglądał się pracy polskich naukowców, uznał, że HiProMine i jego bioreaktor to jeden z najbardziej obiecujących start-upów na świecie. W tym roku spółka debiutowała na giełdzie, wzbudzając niemałe zainteresowanie inwestorów. Wiadomo już, że firma zbuduje duży zakład i kilkukrotnie zwiększy swoją produkcję.

Czy owadzie białko ma przyszłość także w żywieniu ludzi?

Na razie odbiorcami produktów bioreaktora są producenci karm dla zwierząt. Coraz częściej mówi się o tym, że Hermetia illucens może zostać dopuszczona na terenie Unii Europejskiej do spożywania przez ludzi.

Z punktu widzenia samego żywienia nie ma żadnych przeciwwskazań, aby białko owadzie było wykorzystywane w produktach spożywczych – wyjaśnia Krzysztof Dudek. – Zresztą to jedynie dla nas, Europejczyków, jest czymś nowym i rozpatrywanym w kwestii przyszłości. Dla ponad 2 miliardów ludzi na świecie, a więc dla co czwartego człowieka, owady są normalnym, spożywanym regularnie składnikiem diety. Można więc powiedzieć, że owady nie są nowością w żywieniu, lecz naturalnym pokarmem, ale zapomnianym w niektórych regionach geograficznych – dodaje.

Dzięki firmom takim jak HiProMine owady mogą powrócić na nasze stoły.

– Ponieważ jedynym ograniczeniem jest kwestia percepcji – komentuje Krzysztof Dudek. – Powrót ten nie będzie zapewne na początku pod postacią całych, jadalnych owadów, ale jedynie materiałów z nich uzyskanych jako składników produktów przetworzonych. Duże możliwości ma tutaj np. mączka proteinowa z owadów jako składnik produktów odżywczych w dietach wysokobiałkowych, np. dla sportowców – tłumaczy.

Poznańska firma, budując i rozwijając swój bioreaktor, wspierana jest przez wielu naukowców, w tym profesora Damiana Józefiaka. Badania, które prowadzą na hodowanych owadach rewolucjonizują branżę żywieniową. Pracownicy i badacze związani z HiProMine to autorzy najlepszej obecnie pracy na świecie, pokazującej wartość energii metabolicznej tłuszczu z BSF (czyli Black Soldier Fly – Hermetia illucens). Przypomnijmy: wartość energii jest kluczowa w bilansowaniu każdego rodzaju tłuszczu czy oleju, dzięki Polakom udało udowodnić, że tłuszcz z BSF ma taką wartość energetyczną jak olej sojowy.

Białko owadzie, które pozyskiwane jest z reaktora owadziego, z powodzeniem zastępuje inne rodzaje białek, przy czym pozbawione jest antybiotyków, co sprawia, że nie wywołuje reakcji alergicznych. W kontekście rozmaitych schorzeń, od których zwierzęta domowe nie są wolne, ma to ogromne znaczenie.

Informacja prasowa

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -