wtorek, 16 sierpnia, 2022
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolonia w Nowym Jorku oddaje hołd Bohaterom

Polonia w Nowym Jorku oddaje hołd Bohaterom

Kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego już od siedmiu lat czczone są wciągnięciem biało-czerwonej flagi z kotwicą, symbolem Polski Walczącej, na maszt przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na nowojorskim Greenpoincie. Flaga wciągana jest na maszt zawsze 1 sierpnia i powiewa nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie.

Flaga z powstańczą kotwicą wciągana jest na maszt przed oddziałem PSFCU na Greenpoincie 1 sierpnia i powiewa na nim 63 dni – tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU

Modlitwa w intencji Powstańców

Do nowojorskich tradycji związanych z obchodami kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego należy msza święta odprawiana co roku w intencji powstańców w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Doroczne msze św., podczas których wierni otaczają modlitwą ofiary powstania i oddają hołd tym, którzy w walce o wolną Warszawę i wolną Polskę poświęcili życie, są wspólną inicjatywą weteranów, środowiska harcerskiego oraz ojców paulinów będących gospodarzami polskiej parafii na Manhattanie.

Kolekcjonerskie plakaty

Plakaty upamiętniające bohaterów powstania przygotowywane są już od kilkunastu lat przez firmę Gram-X Promotions i jej prezesa Grzegorza Fryca. Partnerem akcji jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, w której oddziałach dostępne są kolekcjonerskie plakaty powstańcze. Druk powstańczych plakatów swoim patronatem objął konsulat generalny RP w Nowym Jorku. W tym roku bohaterami powstańczych plakatów są: dowódca Powstania Warszawskiego gen. Antoni Chruściel ps. „Monter” oraz jego córka Jadwiga Chruściel, która brała udział w powstaniu jako łączniczka.

Powstańczy mural

Mural upamiętniający Powstanie Warszawskie znajduje się w Nowym Jorku na murze przy Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie. Fot. Twitter/ Polish Consulate NYC

Dwuczęściowy mural, o długości ok. 11 metrów i wysokości ok. 3 metrów, autorstwa Rafała Pisarczyka, przedstawia postaci trzech powstańców na zdobycznym czołgu – Juliana Kulskiego, Witolda Modelskiego oraz Ryszarda Kossobudzkiego, syrenkę warszawską, a także informacje na temat powstania. Mural powstał w 2014 r., na 70. rocznicę wybuchu powstania. Powiewają nad nim też flagi: biało-czerwona, amerykańska, podarowana przez 82. Dywizję Powietrznodesantową Armii USA, oraz Polski Walczącej. Pomysłodawcą projektu był Grzegorz Fryc – prezes Pangea Network i właściciel firmy Gram-X Promotions, działacz polonijny i społeczny. Wspierało go Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej – Okręg II w Nowym Jorku oraz Polski Dom Narodowy.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -