Istnieją różne powody, dla których ludzie zaczynają się interesować genealogią i prowadzić badania w tym zakresie. Czasem jest to chęć poznania swoich korzeni, znalezienia krewnych czy dotarcia do informacji o przodkach i lepszego zrozumienia własnego dziedzictwa. Ponieważ większość polskich imigrantów pochodziła z małych wiosek, źródła związane z własnością ziemi mają największą wartość. I właśnie tego typu źródeł i tego, gdzie ich szukać oraz jak należy je rozumieć, będzie dotyczył wykład zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Genealogiczne w Massachusetts w sobotę, 26 lutego. Wykład rozpocznie się o godz. 1:00 pm, będzie prowadzony przez Zoom, a udział w nim jest darmowy.
Prelegentem będzie Piotr Nojszewski, wiceprezes Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego. Prowadził wiele wykładów i warsztatów genealogicznych, m.in. podczas Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu, Westfälischer Genealogentag oraz w Archiwum Państwowym w Warszawie. Jego wykłady obejmują takie obszary jak wprowadzenie do genealogii polskiej, niemetryczne źródła do badań genealogicznych, Polacy w rosyjskiej armii i administracji. Współorganizował międzynarodową doroczną konferencję Central European Genealogy Meeting w Warszawie. Jego przodkowie pochodzili głównie z historycznej Ziemi Liwskiej (Terra Liwensis, obecnie część Mazowsza) i północnego Mazowsza.
Sobotni wykład pt. „Polish Genealogy Beyond Metrical Books: Cadaster in Galicia, Liquidation Tables, and Notary Records in Central Poland” będzie zawierał przykłady akt katastralnych z Galicji, tabele likwidacyjne oraz dodatkowe dokumenty notarialne z Królestwa Polskiego (Polska Centralna, zabór rosyjski). Uczestnicy dowiedzą się, jak szukać takich dokumentów w Internecie i co zrobić, jeśli nie można zlokalizować skanów w sieci.
Więcej informacji i link do rejestracji na stronie www.pgsma.org.
JLS