poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaObchody 102. rocznicy Cudu nad Wisłą i Święta Wojska Polskiego na Florydzie

Obchody 102. rocznicy Cudu nad Wisłą i Święta Wojska Polskiego na Florydzie

Uroczystość w Klubie Polonia, Inc. w St. Petersburg

W sobotę, 13 sierpnia, uroczystość z okazji 102. rocznicy Cudu nad Wisłą oraz Święta Wojska Polskiego odbyła się w Klubie Polonia, Inc. w St. Petersburg.

Miłosz Gąsior w asyście uczennic z Polskiej Szkoły złożył kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki znajdującym się w Williams Park. Fot. Facebook
Dzieci i młodzież z Polskiej Szkoły w Tarpon Springs przedstawiły okolicznościowy program. Fot. Facebook

W ramach obchodów zaprezentowany został specjalny program artystyczny w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarpon Springs. Zabrzmiały też hymny Polski i USA, a o akompaniament podczas ich wykonania zadbał nastoletni, bardzo zdolny pianista, Miłosz Gąsior, który jest coraz bardziej rozpoznawalny w kręgach polonijnych na Florydzie i poza nią.

W uroczystości udział wzięli członkowie i sympatycy klubu Polonia, Inc. oraz zaproszeni goście. Fot. Facebook
W obchodach wzięli udział polscy oficerowie pełniący służbę w bazie wojskowej Mac Dill w Tampa na Florydzie. Fot. Facebook
Miłosz Gąsior na pianinie zagrał hymny Polski i USA. Fot. Facebook

Miłosz wraz ze szkolną młodzieżą wręczył też kwiaty gościom honorowym obecnym na uroczystości. Uczestnicy obchodów mogli też liczyć na smaczny obiad, a uroczystość została zwieńczona zabawą taneczną, podczas której o muzykę zadbał zespół „Osobno”.

* * *

Obchody w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 14 sierpnia, Polonia spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater, gdzie odbyła się uroczystość upamiętniająca „Cud nad Wisłą” oraz podczas której celebrowano Święto Wojska Polskiego.

W obchodach udział wzięli członkowie Koła Podhalan nr 79 oraz polscy oficerowie pełniący służbę w bazie wojskowej Mac Dill Air Force Base w Tampa na Florydzie. Obecny był też proboszcz Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego na Florydzie ks. prałat dr Andrzej Gorczyca. Odśpiewano hymny Polski i USA, a następnie przedstawiony został krótki program artystyczny nawiązujący tematycznie do sierpniowych rocznic i świąt. W dalszej kolejności obecni na uroczystości zostali poczęstowani smacznym obiadem, a gościom honorowym wręczono kwiaty w barwach narodowych Polski.

WEM
Fot. Archiwum Polskiego Centrum

* * *

„Wolność krzyżami się mierzy”

W związku z obchodzonym 15 sierpnia Świętem Wniebowzięcia NMP oraz Świętem Wojska Polskiego i przypadającą w tym dniu 102. rocznicą Bitwy Warszawskiej w kościele św. Pawła w St. Petersburg należącym do Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego na Florydzie w niedzielę, 14 sierpnia, odprawiona została uroczysta msza św. Nabożeństwo to stanowiło duchowy łącznik między uroczystościami, które odbyły się w polonijnych klubach w St. Petersburg i Clearwater. Okolicznościową homilię wygłosił proboszcz Polskiej Misji ks. prałat dr Andrzej Gorczyca.

Członkowie Koła Podhalan nr 79 przybyli na mszę św. ze swoją „Gaździną” w kopii cudownej figury Matki Bożej Ludzimierskiej. Fot. Archiwum Polskiego Centrum

Ks. prałat dr Andrzej Gorczyca zwrócił uwagę, że dwa spośród najważniejszych świąt narodowych: 3 maja i 15 sierpnia to zarazem święta kościelne i państwowe. – Może właśnie Bóg w ten sposób chce, byśmy przez naszą maryjność, byli znakiem dla Europy i dla świata? – stwierdził.

Przypomniał także zarys historyczny Bitwy Warszawskiej z 1920 r. – Rozstrzygnęła ona o losach naszej ojczyzny, była jedną z najważniejszych batalii w dziejach świata. 15 sierpnia czerwona armia stanęła u wrót Warszawy. Zagrożona została niepodległość Polski. Żołnierz polski wraz z całym narodem przygotowywał się do ostatecznej walki. Obrona ojczyzny była także obroną wiary. Znano bolszewicką bezbożność. W barbarzyński sposób niszczyli oni świątynie, mordowali duchownych, a religię skazali na zagładę. (…) Polacy potrafili jednak stawić czoła najeźdźcy. Śmiałe decyzje marszałka Józefa Piłsudskiego, inteligencja, talent i dyscyplina dowódców, niezwykłe poświęcenie polskiego żołnierza, zjednoczenie się całego społeczeństwa w ogromnym wysiłku obronnym przyniosły nam zwycięstwo. Właśnie 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, nastąpił zasadniczy zwrot w wojnie polsko-sowieckiej. Wiara i wysiłek polskiego żołnierza zmusiły bolszewików do odwrotu – mówił, podkreślając, że właśnie te okoliczności sprawiły, że zrodziło się przekonanie, iż zwycięstwo przyszło za wstawiennictwem Matki Bożej – stąd używana do dziś nazwa „Cud nad Wisłą”.

– Marszałek Józef Piłsudski już w 1923 roku ogłosił rocznicę „Cudu nad Wisłą” świętem państwowym i Dniem Żołnierza Polskiego. W rozkazie ministra spraw wojskowych, ustanawiającym to święto, czytamy między innymi: „Dzień 15 sierpnia jest Świętem Żołnierza. W tym dniu wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wielkopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski” – przytoczył ks. prałat dr Gorczyca.

Proboszcz Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego na Florydzie ks. prałat dr Andrzej Gorczyca. Fot. Archiwum Polskiego Centrum

Jesteśmy narodem, który szczególnie został doświadczony przez historię bolesną nauką. W sierpniu wspominamy także bohaterską walkę naszej stolicy, dramatyczne dni Powstania Warszawskiego w 1944 roku. (…) Naszą wolność krzyżami się mierzy – stwierdził duchowny, podkreślając jednak, że bohaterska postawa poprzednich pokoleń stanowić może wzór patriotyzmu. Poruszył także kwestię pełnej poświęceń służby współczesnych polskich żołnierzy, którzy biorą udział w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych na całym świecie, a także stanowią gwarant bezpieczeństwa Polski.

– W imieniu własnym i nas wszystkich melduję naszej Matce i Królowej – Jasnogórskiej Pani, a zarazem Hetmance: Jesteśmy, pamiętamy, czuwamy – zakończył kazanie.

WEM

.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -