niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaUSANew JerseyNYC tylko dla zaszczepionych... czy New Jersey czeka to samo?

NYC tylko dla zaszczepionych… czy New Jersey czeka to samo?

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił we wtorek, 3, sierpnia, że każdy, kto będzie chciał w tym mieście pójść do restauracji, baru, kina, teatru czy siłowni, będzie musiał okazać dowód szczepienia przeciwko Covid-19. Tym samym Nowy Jork stał się pierwszym miastem w kraju, które wprowadziło tak daleko idące restrykcje dla niezaszczepionych. Czy sąsiednie New Jersey pójdzie w jego ślady?

Czas pokaże czy w NJ, podobnie jak w mieście Nowy Jork, w restauracjach zjedzą tylko zaszczepione osoby. Fot. Archiwum WEM

Jak na razie rzeczniczka biura gubernator Alyana Alfaro odmówiła komentarza w tej sprawie. Jednak wiadomo, że wywodzący się z Partii Demokratycznej gubernator Phil Murphy jest gorącym orędownikiem szczepionek i niejednokrotnie wypowiadał się na forum publicznym, iż jego zdaniem tylko zaszczepienie jak największej ilości osób jest w stanie zastopować pandemię.

New Jersey ma jeden z najwyższych wskaźników szczepień w kraju – ponad 58% populacji stanu jest w pełni zaszczepione, w porównaniu do średniej krajowej 51%. Jednak i w New Jersey, podobnie jak w reszcie kraju, ilość zakażeń Covid-19 w ostatnich tygodniach wzrasta, a za znaczną część odpowiada mutacja Delta – bardziej zaraźliwa i groźna od wcześniejszych wariantów.

Gubernator Murphy w poniedziałek, 2 sierpnia, ogłosił, że stan będzie wymagać od wszystkich pracowników w państwowych i prywatnych ośrodkach świadczących usługi opieki zdrowotnej, przez co należy rozumieć szpitale, placówki opieki długoterminowej i więzienia, by byli w pełni zaszczepieni od 7 września, w przeciwnym razie będą musieli ze wzmożoną częstotliwością poddawać się testom na obecność koronawirusa. Stan uruchomił również Docket, aplikację mobilną, która pozwala cyfrowo przesyłać swoje karty szczepień COVID-19. Gubernator Murphy podkreśla, że nie jest to paszport szczepionkowy, ale wiele osób jest przeciwnego zdania.

Murphy w listopadzie będzie ubiegał się o reelekcję, zatem można się spodziewać, że wszelkie decyzje w sprawie ewentualnych obostrzeń dla osób niezaszczepionych podejmowane będą z dużą dozą ostrożności i politycznej kalkulacji. Z jednej strony nie ulega wątpliwości, że akcja szczepień musi postępować naprzód i władze stanu podejmą kroki, by tak się działo, z drugiej jednak strony Murphy chce uniknąć oskarżeń o potencjalną dyskryminację środowisk, w których poziom szczepień jest poniżej średniej.

WEM

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -