poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaUSANew JerseyNJ: zacięta rywalizacja demokratów i republikanów

NJ: zacięta rywalizacja demokratów i republikanów

Wzmocnieni przez niezwykle zacięte prawybory na gubernatora stanu, republikanie w New Jersey w czerwcu wyprzedzili demokratów prawie stosunkiem 2:1, jeśli chodzi o rejestrację nowych wyborców. Jednak mimo tak dobrego wyniku, demokraci nadal mają przewagę ponad miliona zarejestrowanych wyborców w stanie.

W listopadzie republikanie Jack Ciattarelli i Diane Allen – kandydaci na gubernatora NJ i jego zastępcę, zmierzą się ze sprawującym obecnie władzę demokratą Philem Murphym. Fot. Facebook

Z danych dostarczonych przez New Jersey Division of Elections wynika, że w zeszłym miesiącu w New Jersey zarejestrowało się 9,951 republikanów i 5,150 demokratów. Od wyborów parlamentarnych w 2020 r. w New Jersey zarejestrowało się 54,765 nowych republikanów i 54,763 nowych demokratów. Coraz mniej jest niezrzeszonych wyborców – czasami określanych jako wyborcy niezależni – w ubiegłym miesiącu ich liczba spadła o 6,966, a od listopada 2020 r. o 52,655.

Republikanie po raz ostatni mieli gubernatora i większość w obu izbach parlamentu stanowego w 2001 r., wtedy też aż 55% wyborców New Jersey nie było związanych z żadną partią polityczną. W ciągu 20 lat ilość ta spadła do 37%. Demokraci stanowili 25,3% wyborców w 2001 r., podczas gdy 19,5% było zarejestrowanych jako republikanie. Pomimo takiej przewagi, to republikanie sprawowali urząd gubernatora przez 24 z ostatnich 40 lat. Kandydaci demokratów nie zostali ponownie wybrani na gubernatora od 1977 roku, a republikanie zrobili to trzy razy od tego czasu.

Stan New Jersey nie głosował na republikanów w wyścigu prezydenckim od 1988 roku i nie wybrał republikańskiego senatora USA od 1972 roku, co jest wyjątkiem w skali kraju, bowiem od tego czasu, w każdym stanie, oprócz Hawajów, do Senatu USA wybierani byli republikanie.

WEM

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -