czwartek, 26 maja, 2022
Strona głównaUSANowy JorkNowy Jork wznawia eksmisje

Nowy Jork wznawia eksmisje

W sobotę, 15 stycznia, wygasło obowiązujące od niemal dwóch lat moratorium na eksmisje w stanie Nowy Jork. Moratorium, mające chronić przed eksmisją lokatorów, którzy w związku z pandemią znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, wprowadzone zostało wiosną 2020 roku przez ówczesnego gubernatora stanu Andrew Cuomo i od tego czasu było regularnie przedłużane. Jednak obecna gubernator Kathy Hochul nie zdecydowała się przedłużyć go po raz kolejny, w związku z czym zakaz eksmisji wygasł w sobotę.

Około 100 osób protestowało w piątek na Manhattanie, żądając utrzymania moratorium na eksmisje, które obowiązywało od początku pandemii. Fot. Archiwum WEM

Przeciwko tej decyzji przed biblioteką publiczną na Manhattanie protestowało w piątek, 14 stycznia, około sto osób. Protest miał pokojowy charakter, choć nie obyło się bez kilku aresztowań dokonanych przez policję. Protestujący żądali dalszego wstrzymania eksmisji, przynajmniej do czerwca. „Posiadanie domu to prawo człowieka” – skandował tłum. Obecni na manifestacji aktywiści podkreślali, że dopuszczenie możliwości eksmisji w środku zimy, gdy nadal trwa pandemia, jest nieludzkie i może spowodować kolejny kryzys – tym razem „pandemię” bezdomności. Decyzję gubernator skrytykowali też niektórzy politycy, w tym Brad Lander, kontroler finansowy miasta Nowy Jork, który stwierdził, że „jeśli moratorium zakończy się, dziesiątki tysięcy kolorowych kobiet i dzieci w Nowym Jorku zostaną wyeksmitowane i wylądują na ulicach”.

Kathy Hochul broni jednak podjętej przez siebie decyzji, wskazując, że lokatorzy powinni się liczyć z tym, że zakaz eksmisji jest tylko tymczasowy i kiedyś się skończy. Ponadto argumentowała, że przedłużenie moratorium byłoby nieuczciwe wobec właścicieli lokali, którzy od wielu miesięcy nie otrzymują czynszu, a muszą ponosić koszty związane z utrzymaniem budynków i mieszkań. Zauważyła też, że stan nadal oferuje liczne programy wsparcia dla lokatorów i ogólnie osób poszkodowanych przez pandemię, zatem nie zostaną one pozostawione same sobie.

Głos w sprawie zabrał też prezydent Manhattanu Mark Levine, który przypomniał, że zgodnie z prawem obowiązującym w stanie Nowy Jork lokatorom objętym nakazem eksmisji przysługuje prawo do bezpłatnej pomocy prawnej i reprezentacji przed sądem. Aby uzyskać taką bezpłatną pomoc, należy zadzwonić pod numer 311.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -