poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaUSANew JerseyNowe prawa dla pracowników tymczasowych?

Nowe prawa dla pracowników tymczasowych?

Pracownicy tymczasowi z New Jersey – których liczba w ostatnich latach stale rośnie – mają szansę na poprawę swojej sytuacji. Grupa może w najbliższym czasie zyskać podstawowe prawa pracownicze – w tym dostęp każdego dnia do informacji o miejscu pracy i wysokości wypłaty. Termin wejścia w życie nowych przepisów zależy obecnie od gubernatora New Jersey Phila Murphy’ego.

Nowe przepisy chroniłyby pracowników tymczasowych, w tym nieudokumentowanych imigrantów, przed wykorzystywaniem przez pracodawców bądź agencje pracy. Fot. Archiwum WEM

Aktywiści pro-pracowniczy od lat toczą walkę o wprowadzenie „Karty praw pracownika tymczasowego”. Jak podkreślają środowiska związkowe, została ona częściowo zainspirowana serią artykułów „Invisible Workforce” NJ Advance Media, opublikowaną w 2016 roku na łamach NJ.com, The Star-Ledger i w powiązanych z nimi gazetach. Dziennikarskie śledztwo przeprowadzone we współpracy z Reveal z The Centre for Investigative Reporting, wykazało, że wielu nisko opłacanych pracowników tymczasowych było wykorzystywanych i źle traktowanych przez agencje wysyłające ich do pracy w magazynach i fabrykach w New Jersey. Realizacja zadań, do których byli przydzielani „tymczasowo”, trwała tygodnie, a nawet lata. Pracodawcy wykorzystywali trudną sytuację wielu zatrudnionych. Znaczna część z nich była imigrantami lub przebywała na terenie USA nielegalnie.

Nowe ustawodawstwo dałoby około 127,000 pracowników tymczasowych w New Jersey – zatrudnionych przez co najmniej 100 agencji – prawo do podstawowych informacji w językach angielskim i ich ojczystym, o tym, gdzie będą wykonywać swoją pracę, wg jakich harmonogramów, jakie będą przysługiwać im stawki, a także o liczbie dni chorobowych.

Gubernator New Jersey nie podjął jeszcze decyzji o podpisaniu ustawy. Przeciw jej wejściu w życie lobbuje część pracodawców, w których byłyby wymierzone jej przepisy. Jeśli Murphy zdecyduje się złożyć pod nią podpis, ustawa zacznie obowiązywać po 90 dniach.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -