sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaUSANew JerseyNowe prawa dla pracowników tymczasowych?

Nowe prawa dla pracowników tymczasowych?

Pracownicy tymczasowi z New Jersey – których liczba w ostatnich latach stale rośnie – mają szansę na poprawę swojej sytuacji. Grupa może w najbliższym czasie zyskać podstawowe prawa pracownicze – w tym dostęp każdego dnia do informacji o miejscu pracy i wysokości wypłaty. Termin wejścia w życie nowych przepisów zależy obecnie od gubernatora New Jersey Phila Murphy’ego.

Nowe przepisy chroniłyby pracowników tymczasowych, w tym nieudokumentowanych imigrantów, przed wykorzystywaniem przez pracodawców bądź agencje pracy. Fot. Archiwum WEM

Aktywiści pro-pracowniczy od lat toczą walkę o wprowadzenie „Karty praw pracownika tymczasowego”. Jak podkreślają środowiska związkowe, została ona częściowo zainspirowana serią artykułów „Invisible Workforce” NJ Advance Media, opublikowaną w 2016 roku na łamach NJ.com, The Star-Ledger i w powiązanych z nimi gazetach. Dziennikarskie śledztwo przeprowadzone we współpracy z Reveal z The Centre for Investigative Reporting, wykazało, że wielu nisko opłacanych pracowników tymczasowych było wykorzystywanych i źle traktowanych przez agencje wysyłające ich do pracy w magazynach i fabrykach w New Jersey. Realizacja zadań, do których byli przydzielani „tymczasowo”, trwała tygodnie, a nawet lata. Pracodawcy wykorzystywali trudną sytuację wielu zatrudnionych. Znaczna część z nich była imigrantami lub przebywała na terenie USA nielegalnie.

Nowe ustawodawstwo dałoby około 127,000 pracowników tymczasowych w New Jersey – zatrudnionych przez co najmniej 100 agencji – prawo do podstawowych informacji w językach angielskim i ich ojczystym, o tym, gdzie będą wykonywać swoją pracę, wg jakich harmonogramów, jakie będą przysługiwać im stawki, a także o liczbie dni chorobowych.

Gubernator New Jersey nie podjął jeszcze decyzji o podpisaniu ustawy. Przeciw jej wejściu w życie lobbuje część pracodawców, w których byłyby wymierzone jej przepisy. Jeśli Murphy zdecyduje się złożyć pod nią podpis, ustawa zacznie obowiązywać po 90 dniach.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -