czwartek, 25 lipca, 2024
Strona głównaUSANew JerseyNowe opłaty za wjazd na Manhattan? New Jersey protestuje!

Nowe opłaty za wjazd na Manhattan? New Jersey protestuje!

Już wkrótce kierowców chcących się dostać do Nowego Jorku mogą czekać nowe opłaty. Władze Nowego Jorku chcą wprowadzić system podobny do tych, jakie obowiązują na przykład w niektórych europejskich miastach, takich jak Londyn, gdzie wysokość opłaty za przejazd jest uzależniona od pory dnia i w godzinach największego natężenia ruchu są one najdroższe.

Nowe opłaty docelowo miałyby zmniejszyć ruch samochodowy w mieście i poprawić jakość powietrza, jednak dla setek mieszkańców New Jersey dojeżdżających do pracy oznaczałyby znaczny wydatek. Fot. Archiwum WEM

To rozwiązanie miałoby zmniejszyć korki na Manhattanie oraz poprawić jakość powietrza. Zgodnie z planem New York Metropolitan Transportation Authority wjazd do centrum biznesowego na Manhattanie, na południe od 60th Street, kosztowałby od 9 do 23 dolarów. Dochód z nowych opłat, szacowany na około miliard dolarów rocznie, miałby zostać przeznaczony na modernizację transportu publicznego. Jednak planowane rozwiązanie spotkało się z gwałtownym protestem gubernatora New Jersey.

Phil Murphy, zwykle polityczny sojusznik demokratów rządzących w sąsiednim Nowym Jorku, nalega na zniżki na opłaty drogowe dla osób dojeżdżających do pracy z New Jersey, które wjeżdżają do Nowego Jorku. Postulat gubernatora jest prosty: domaga się, aby kierowcy przejeżdżający Mostem George’a Washingtona mogli korzystać z podobnych stawek i zniżek, jakie Nowy Jork planuje dać kierowcom wjeżdżającym na Manhattan przez tunele Holland i Lincoln. Zgodnie z tym od nowych progresywnych opłat odliczana byłaby opłata, którą kierowca już zapłacił za przejazd mostem lub tunelem, czyli przykładowo: jeśli nowa opłata wynosiłaby 15 dolarów, a kierowca za przejazd mostem zapłaciłby 12.50 dolara, to musiałby tylko dopłacić 2.50 dolara, a nie uiszczać całą sumę – 15 dolarów.

Ale choć to New Jersey protestuje najgłośniej, to warto nadmienić, że nowe opłaty MTA uderzyłyby znacznie bardziej w kierowców z Long Island, którzy obecnie mogą bezpłatnie przekroczyć cztery różne mosty nad East River na Manhattan.

Czy nowe opłaty wejdą w życie? Nie wiadomo, gdyż temat powraca jak bumerang już od kilkunastu lat. Jednak biorąc pod uwagę coraz większe natężenie ruchu samochodowego oraz coraz mocniejsze naciski proekologiczne, trzeba liczyć się z tym, że raczej prędzej niż później staną się one faktem.

WEM

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -