czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiNowa wersja „Akademii Pana Kleksa”

Nowa wersja „Akademii Pana Kleksa”

Wraz z wejściem do kin nowej wersji „Akademii Pana Kleksa” ożył temat sensu podejmowania powtórnych ekranizacji książek i szacunku dla klasyków literatury. Świeżo powstały film wzbudził duże zainteresowanie i zarazem skrajne opinie, włącznie z takimi, że gubi urok i oryginalność powieści Brzechwy.

Nowa ekranizacja „Akademii Pana Kleksa” wzbudza duże zainteresowanie i zarazem skrajne opinie. W tytułową rolę wcielił się Tomasz Kot. Fot. Materiały prasowe

Poprzedni filmowi twórcy „Akademii Pana Kleksa” z 1983 r. nie mieli takich możliwości cyfrowych jak współcześni, a jednak efekt ich prac zachwycał. Łatwo też wpadały w ucho dynamiczne, radosne piosenki. To był prawdziwie pogodny, barwny film dla dzieci. Najnowszy, choć widowiskowy, w opinii wielu przeraża wilkołakami, scenami walk, miejscami niestosownym humorem. Nawet mocna obsada aktorska nie uratuje tego, co nie wyszło, m.in. na etapie scenariusza czy reżyserii.

Książka stanowiąca podstawę została napisana przez Jana Brzechwę i wydana w 1946 r. Nie wszyscy wiedzą, że prawdziwe nazwisko autora to Jan Wiktor Lesman. Pseudonim artystyczny Brzechwa wymyślił – w nawiązaniu do części strzały i celności słowa – stryjeczny brat poety Bolesław Leśmian. Co ciekawe, autor bajek na co dzień zajmował się dziedziną zupełnie odległą od sztuki i spraw dziecięcych, bo skończył prawo i był adwokatem żydowskiego pochodzenia. Pracował też jako tłumacz literatury rosyjskiej. W wieku studenckim wstąpił do 36. pułku piechoty Legii Akademickiej i jako ochotnik uczestniczył w latach 1920-1921 w wojnie polsko-bolszewickiej. Podczas II wojny światowej uniknął wywózki do getta czy obozu zagłady, mimo iż się nie ukrywał, był wówczas robotnikiem rolnym.

„Tańcowała igła z nitką”, „Na straganie, „Kaczka Dziwaczka”, „Przygody Pchły Szachrajki”, „Ptasie plotki” – wiele z tych bardzo znanych utworów Brzechwy powstało w latach wojennych.

Życie osobiste tego autora było dynamiczne – był trzykrotnie żonaty. W 1928 r. doczekał się jednego dziecka, poznał je podczas pogrzebu Bolesława Leśmiana, córka, Krystyna Brzechwa, miała wtedy już dziewięć lat. To artystka, która połączyła dwie pasje – pisanie i malowanie. Żyje do dziś w Warszawie, licząc 95 lat.

H.K.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -