piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiPolski sprzęt poleci w kosmos

Polski sprzęt poleci w kosmos

„Lunaris”, urządzenie do badania interakcji wybranych materiałów i powłok z księżycowym pyłem – regolitem – ma szansę znaleźć się za 2 lata na Księżycu. Stworzyli je studenci AGH Kraków.

Studenci z Krakowa wygrali konkurs, w którym oceniano 400 projektów z całego świata. Fot. agh.edu.pl

Akademia Górniczo-Hutnicza zawarła porozumienie o współpracy z Orbital Space z Dubaju. Firma umożliwi studentom spod Wawelu rozwijanie i testowanie „Lunarisu”. Współpracę ma koordynować Centrum Technologii Kosmicznych.

Wszystko jest pokłosiem zwycięstwa koła naukowego AGH Lunar Technologies w konkursie „Experiment on the Moon: Lunar Payload Mission”, który w maju ubiegłego roku zorganizował Orbital Space.

Projekt „Lunaris” został wybrany spośród 400 zgłoszonych z całego świata. Nagrodą jest możliwość wysłania w 2025 r. urządzenia na Księżyc. Lot zapewni firma z Dubaju.

Będzie to pierwsza tego typu misja, w której znajdzie się ładunek skonstruowany przez polski zespół oraz jedna z pierwszych współprac Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sektorze kosmicznym – poinformowała AGH.

Dyrektor Orbital Space dr Bassam Alfeel zapewnił o udzieleniu wszelkiego wsparcia młodym naukowcom. – Będziemy wspierać zespół studencki z Polski w realizacji ich marzeń (…) Misją Orbital Space jest uczynienie kosmosu dostępnym dla wszystkich, zwłaszcza dla studentów” – podkreślił.

„Lunaris” będzie jednym z pierwszych ładunków księżycowych wydrukowanych w technologii druku 3-D. Nazwa urządzenia powstała poprzez połączenie łacińskiego „luna”, oznaczającego Księżyc, z tytułem powieści Stanisława Lema „Solaris”.

tom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -