czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaMON: każdego dnia na polsko-białoruskiej granicy służbę pełni kilka tysięcy żołnierzy

MON: każdego dnia na polsko-białoruskiej granicy służbę pełni kilka tysięcy żołnierzy

Każdego dnia w rejonie polsko-białoruskiej granicy służbę pełni kilka tysięcy żołnierzy; wzmocniona obecność Wojska Polskiego to odpowiedź na zagrożenia hybrydowe ze strony Białorusi – przekazało w poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zapora na granicy polsko-białoruskiej w miejscowości Krynki, 25 czerwca 2023 r. Fot. PAP/Artur Reszko

„Patrolowanie terenów przygranicznych to jedno z zadań żołnierzy Wojska Polskiego, którzy swoją służbę pełnią na wschodzie. Każdego dnia w rejonie polsko-białoruskiej granicy służbę pełni kilka tysięcy żołnierzy” – podał resort na platformie X (dawniej Twitter).

MON podkreśliło, że wzmocniona obecność Wojska Polskiego na granicy to „odpowiedź na zagrożenia hybrydowe ze strony Białorusi”.

Od początku września Podlaski Oddział SG odnotował ok. 450 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymywani w tym roku na granicy cudzoziemcy pochodzili z 52 krajów.

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy, a centrum nadzoru gdzie są analizowane, monitorowane na bieżące dane z bariery elektronicznej jest w Białymstoku w Podlaskim Oddziale SG.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w sobotę, że SG ogłosiła przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia elektroniczne mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych i czujników ruchu. Przetarg ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, a wykonawca ma zacząć prace jeszcze w 2023 r. Centrum nadzoru ma się znajdować w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bartłomiej Figaj/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -