poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaObchody 84. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę

Obchody 84. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę

Pod warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyły się obchody 84. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę. 17 września to także Dzień Sybiraka, który upamiętnia napaść ZSRR na II RP.

Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd ofiarom sowieckiego terroru. Fot.serwisrzeczypospolitejpolskiej.pl

Co roku przypominamy o 17 września 1939 roku, aby był on przestrogą dla całego wolnego świata – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników obchodów. – Łączę się z Państwem, składając kwiaty pod pomnikiem katyńskim w New Jersey – dodał.

Prezydent zwrócił uwagę, że dziś nowy rosyjski dyktator próbuje wskrzesić to mroczne imperium. – Kwestionuje prawo do samostanowienia narodów i niezależności państw. Usiłuje zagarnąć terytorium i podporządkować sobie naród ukraiński – przypomniał.

W uroczystościach w Warszawie uczestniczyli także żyjący Sybiracy. Fot.serwisrzeczypospolitejpolskiej.pl

17 września to data symboliczna, która wryła się w pamięć Polski, Polaków i powinna wryć się także w pamięć całej Europy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Wtedy rozpoczęła się tragedia, katastrofa, morderstwa sowieckie, rosyjskie na Polakach. Wielu zmarło z wycieńczenia, głodu, chorób czy mordowani strzałem w tył głowy. Marsz na wschód, tamte wywózki na wschód pełne były polskich łez, polskiej krwi – wspomniał szef polskiego rządu.

17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II RP. Po napaści aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, ziemian, przedstawicieli inteligencji. Masowe wywózki na Syberię objęły 1 mln 350 tys. ludzi. Liczba ofiar do dziś nie jest w pełni znana.

Tomasz Ryzner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -