piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaMorawiecki: przygotowujemy raport ze strat zadanych przez Związek Sowiecki

Morawiecki: przygotowujemy raport ze strat zadanych przez Związek Sowiecki

Przygotowujemy raport ze strat zadanych Polsce przez komunistów i Związek Sowiecki – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w niedzielę podczas uroczystości upamiętniającej 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Premier Mateusz Morawiecki przemawia na uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, 17 września, w Warszawie. Trwają obchody 84. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Fot. PAP/Leszek Szymański

Jak mówił Morawiecki, 17 września to data symboliczna która wryła się w pamięć Polski i Polaków i powinna wryć się w pamięć całej Europy. Jak dodał, okupacja sowiecka nie skończyła się wraz z wojną, ale trwała jeszcze przez 45 lat i według różnych szacunków 10 proc. polskiego PKB trafiało do Związku Sowieckiego.

„Ten drenaż był tak potworny, że należy zadać pytanie, dlaczego żaden rząd polski wcześniej nie rozpoczął dokumentowania i analizowania wszystkich strat wojennych popełnionych przez komunistów i Związek Sowiecki” – stwierdził Morawiecki. Jak dodał, „taki raport przygotowujemy i będziemy z nim gotowi”. „Rosja dziś jest państwem totalitarnym, kolonialnym, imperialnym, ale z tym raportem będziemy gotowi na czas” – dodał.

Morawiecki mówił też, że zbrodnie rosyjskie nie skończyły się wraz z upadkiem Związku Sowieckiego, jak – według niego – chcieli myśleć niektórzy politycy Zachodu i niektórzy polscy politycy. „Dlaczego ci politycy prowadzili do osłabienia siły Polski wobec Rosji” – pytał.

Według niego, „de facto istniał gazowy i surowcowy pakt Merkel-Putin, który miał doprowadzić do oplecenia i zniewolenia znacznej części Europy w sidłach niemiecko-rosyjskich a głównym wykonawcą tego paktu w Polsce, a później w Brukseli był Donald Tusk”. „Był drużbą na nowych zaślubinach niemiecko-rosyjskich. W ciągu ostatnich 15 lat nikt nie zrobił więcej dla Rosji i dla Niemiec niż Donald Tusk” – stwierdził Morawiecki.

wkr/mark/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -