czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaBędzie wniosek o Trybunał Stanu dla Błaszczaka za odtajnienie dokumentów w celach...

Będzie wniosek o Trybunał Stanu dla Błaszczaka za odtajnienie dokumentów w celach wyborczych

Za odtajnienie ściśle tajnych dokumentów w celach wyborczych grozi Trybunał Stanu; to odpowiedzialność, którą poniesie szef MON Mariusz Błaszczak; tego będziemy się domagać i przygotujemy wniosek – zapowiedział w poniedziałek w radiu Zet rzecznik PO Jan Grabiec.

Rzecznik prasowy PO Jan Grabiec. Fot. PAP/Marcin Obara

Chodzi o opublikowany w niedzielę w mediach społecznościowych spot, w którym szef MON Mariusz Błaszczak ujawnił dokumenty, z których wynika, że za rządów PO-PSL plan obrony Polski rozpoczynał się od linii Wisły. W spocie pojawiają się zdjęcia m.in. fragmentów planu użycia Sił Zbrojnych RP w ramach samodzielnej operacji obronnej, zatwierdzonego przez b. szefa MON Bogdana Klicha. – Rząd Tuska, w razie wojny był gotowy oddać połowę Polski; dokumenty dobitnie pokazują, że Lublin, Rzeszów i Łomża mogły być polską Buczą – mówił szef MON w spocie.

Do spotu odniósł się w poniedziałek rzecznik PO Jan Grabiec. „Za odtajnienie ściśle tajnych dokumentów w celach wyborczych grozi Trybunał Stanu. To jest odpowiedzialność, którą poniesie minister Błaszczak” – uważa rzecznik PO. „Tego będziemy się domagać i taki wniosek przygotujemy” – zapowiedział Grabiec.

W jego ocenie ujawnienie dokumentów przez szefa MON jest „absolutnym przekroczeniem granicy jakiejkolwiek troski o polskie państwo”. „Dokumenty, które odtajnia minister Błaszczak, to dokumenty przygotowane przez Sztab Generalny Wojska Polskiego. On stawia dzisiaj zarzuty zdrady polskim generałom, polskim wyższym oficerom” – powiedział poseł KO.

Podkreślił, że takie dokumenty nie powinny ujrzeć światła dziennego. Zaznaczył przy tym, że jeśli było w nich cokolwiek, co wymagałoby postawienia zarzutów, to PiS miało na to 8 lat swoich rządów. „Posługiwanie się dokumentami, które powstają w porozumieniu z NATO, stawia Polskę dziś jako kraj kompletnie niewiarygodny, jeśli chodzi o sojusz NATO. Jak można wewnętrzne dokumenty obronne – tej, czy innej rangi – ujawniać w ramach kampanii wyborczej? To co, za chwilę PiS ujawni dokumenty, które NATO przesłało do nas dotyczące strategii obronnej?” – pytał rzecznik PO.

Zdaniem Grabca ujawnienie dokumentów przez Błaszczaka będzie miało ogromne skutki. „To zdrada polskiego munduru, zdrada polskiego wojska, zdrada polskiej racji stanu” – ocenił.

Szef MON Mariusz Błaszczak w poniedziałkowym wpisie na platformie X (dawniej Twitter) napisał, że „Platforma Obywatelska ma pretensje, że ujawniliśmy ich plany oddania połowy Polski w ręce wroga”.

„Polacy mają prawo wiedzieć jaki los dla nich szykowaliście! Wojsko Polskie w razie konfliktu ma walczyć o każdy metr naszego terytorium i o każde życie ludzkie. Wy szykowaliście powtórkę z Buczy i Irpienia, a z Warszawy chcieliście robić miasto frontowe!” – oświadczył Błaszczak w poniedziałek.

Aleksandra Rebelińska

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -