niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkModlitwa i koncert rzecz uchodźców z Ukrainy

Modlitwa i koncert rzecz uchodźców z Ukrainy

Wydarzenie, które odbyło się 19 marca w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie, było wspaniałą okazją do wspólnej modlitwy podczas mszy św. w intencji Ukrainy oraz pokoju na świecie, a następnie do wysłuchania koncertu w wykonaniu polskiej pianistki Radosławy Jasik oraz ukraińskiego flecisty Denisa Savelyeva.

Podczas koncertu wystąpili: polska pianistka Radosława Jasik i ukraiński flecista Denis Savelyev. Fot. Archiwum parafii

Radosława urodziła się w Polsce, w Katowicach, i tam też dorastała. Do Nowego Jorku przyjechała w 2014 roku i podjęła studia magisterskie w Mannes School of Music. Podczas studiów w Mannes spotkała Denisa, z którym założyli duet. Wystąpili z bardzo różnorodnym repertuarem w wielu salach koncertowych, między innymi w Carnegie Hall w 2015 roku. Z powodu pandemii większość koncertów została odwołana, ale teraz Radosława i Denis postanowili powrócić do idei wspólnego grania i chętnie organizują koncerty charytatywne na rzecz pomocy ukraińskim uchodźcom.

W sobotę wykonali głównie utwory ukraińskich kompozytorów takich jak Viktor Kosenko, Zhanna Kolodub czy Mykola Lysenko. Podczas koncertu nie zabrakło również polskiego akcentu. Radosława wybrała Preludium „Deszczowe” Chopina oraz podzieliła się piękną refleksją ojca Giussaniego, który przedstawił ten utwór jako symbol życia, a powtarzającą się monotonną nutę porównał do pragnienia szczęścia. Denis wykonał Fantazję Telemanna, a na zakończenie słuchacze mogli usłyszeć „Fantazję” skomponowaną przez Mykola Lysenko na podstawie dwóch ukraińskich melodii. Publika dopisała, słuchacze ze skupieniem wysłuchali wszystkich kompozycji, a na zakończenie obdarowali wykonawców brawami oraz hojnymi datkami na rzecz uchodźców z Ukrainy. Składka zostanie przesłana na Jasną Górę w celu pomocy ukraińskim uchodźcom, którzy tam znaleźli schronienie.

O. Michał Czyżewski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -