czwartek, 25 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkDroga Krzyżowa na Manhattanie

Droga Krzyżowa na Manhattanie

W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny 25 marca w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którą przygotowali i poprowadzili panowie zrzeszeni w Towarzystwie Imienia Jezus.

Pamiątkowe zdjęcie Towarzystwa Imienia Jezus działającego przy parafii świętego Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Fot. Archiwum parafii

W każdy piątek Wielkiego Postu katolicy w różnych zakątkach świata modlą się przy czternastu stacjach drogi krzyżowej, rozważając mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Droga Krzyżowa w formie, jaką znamy obecnie (14 stacji), ukształtowała się na przełomie XVII i XVIII wieku i jest obok nabożeństwa Gorzkich Żali najbardziej popularną modlitwą w tym 40-dniowym czasie poprzedzającym Wielkanoc. Nabożeństwa wielkopostne kształtują postawę chrześcijańskiej pokuty, ofiarności i wdzięczności.

Założeniem o. Karola Jarząbka, proboszcza parafii, która w tym roku obchodzi jubileusz 150-lecia, jest kontynuowanie tradycji sprzed lat, zakładającej, by w poszczególne piątki Wielkiego Postu zaangażować do wspólnej modlitwy wspólnoty, organizacje i grupy działające przy kościele św. Stanisława na Manhattanie. Należy wspomnieć, że wszyscy z wielką gorliwością podejmują wyzwanie, by w tym wyjątkowym czasie spotykać się na modlitwie.

Towarzystwo Imienia Jezus jest to jedna z najstarszych grup działających przy kościele, jej zadania na przestrzeni lat się zmieniały. Poza sferą duchową i modlitewną panowie swoim świadectwem życia i służbą w parafii dbają o zaplecze organizacyjne nabożeństw, bezpieczeństwo, zbieranie składek podczas liturgii oraz pomoc potrzebującym. Spotkania odbywają się co miesiąc w sali parafialnej, na które zapraszani są kapłani posługujący w parafii. Tegoroczne rozważania przygotował Dariusz Wójcik, który od 2002 roku należy do towarzystwa.

Ojcowie paulini serdecznie zapraszają do wspólnej modlitwy w parafii św. Stanisława B. i M. na Manhattanie. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w każdy piątek Wielkiego Postu po mszy św. o godz. 6:00 pm. i Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 1:00 pm. Jest też możliwość skorzystania w języku polskim ze spowiedzi.

o. Michał Czyżewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -