niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeMiędzynarodowy Dzień Pizzy

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Zapewne każdy choć raz w życiu (a większość osób o wiele więcej razy) jadł pizzę. Ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to danie z kilkusetletnią historią.

Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada 9 lutego. Fot. Archiwum WEM

Pizza, jaką znamy współcześnie, pochodzi z włoskiego Neapolu, chociaż jako pierwsi podobny do niej placek wypiekali już starożytni Grecy, którzy początkowo podawali go wyłącznie polanego oliwą i posypanego przyprawami.

Pizza, którą zaczęto serwować już w XVI w. w Neapolu, na początku była plackiem nasączonym tłuszczem, zwykle oliwą bądź smalcem, z dodatkiem sera czy ryby. Na spopularyzowanie potrawy w wersji z pomidorami trzeba było jednak poczekać aż do końca XIX w., kiedy tron Włoch objęła dynastia sabaudzka. Królowej Małgorzacie tak posmakowała pizza z sosem stworzonym na bazie pomidorów, serem oraz oregano, że zostało nazwane na jej cześć – Margherita. Do dziś ten rodzaj pizzy serwowany jest praktycznie we wszystkich pizzeriach na świecie.

Na początku XX wieku, wraz z emigrantami z Włoch, pizza przywędrowała do Ameryki, gdzie z miejsca podbiła amerykańskie serca i podniebienia, choć recepturę tego włoskiego przysmaku nieco zmodyfikowano, m.in. w amerykańskiej wersji pizzy jest znacznie grubsze ciasto.

Właśnie taka pizza – raczej w wersji amerykańskiej, na grubym cieście i z dużą ilością dodatków – zyskała początkowo popularność w Polsce. Ale po pewnym czasie Polacy docenili też bardziej tradycyjną odsłonę pizzy – typowo włoską, na cienkim cieście, z dodatkiem oliwy zamiast różnego typu sosów.

9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jak go świętować? Chyba nikt nie ma wątpliwości, że… jedząc pizzę!

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -