niedziela, 2 października, 2022
Strona głównaUSAMassachusettsMassachusetts z nową flagą

Massachusetts z nową flagą

Massachusetts czeka zmiana stanowej flagi. Powodem jest znajdujące się na niej do tej pory motto i wzór pieczęci. We wtorek 17 maja decyzję o koniecznym przeprojektowaniu flagi podjęła jednogłośnie specjalna komisja Massachusetts.

Specjalna komisja, której celem miało być wydanie rekomendacji na temat zmiany stanowej flagi, powołana została w styczniu zeszłego roku. Fot. Changethemassflag.com

Obecnie wzór flagi przedstawia rdzennego mieszkańca Ameryki Północnej z szablą zwisającą nad jego głową. Ręka, która trzyma ją tak, jakby miała zadać nią cios, należy do angielskiego przywódcy milicji Mylesa Standisha. W XVII wieku był on odpowiedzialny za wiele ataków na osady rdzennych Amerykanów. Równocześnie na fladze znajduje się łacińskie motto „Ense petit placidam sub libertate quietem”, co grubsza przełożyć można na: „Przez miecz szukamy pokoju, ale pokoju tylko na wolności”.

Podczas wtorkowego głosowania (18 maja) składająca się z 19 członków komisja, w której skład wchodzą m.in. przedstawiciele rdzennych plemion, senatorowie Massachusetts, prawodawcy, historycy i archiwiści, jednogłośnie podjęli decyzję o zmianie flagi, obecny wzór określając mianem rażącego.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -