wtorek, 28 września, 2021

Lider Fryderyków

Podczas rozdania statuetek w prestiżowym konkursie muzycznym Fryderyki 5 sierpnia br. triumfował Krzysztof Zalewski. Zdobył uznanie Akademii Fonograficznej i ze Szczecina wyjeżdżał aż z trzema nagrodami.

Krzysztof Zalewski zdobył uznanie Akademii Fonograficznej i otrzymał 3 Fryderyki. Fot. facebook.com/Zalef.Krzysztof

Na krótko przed swoimi urodzinami obchodzonymi 24 sierpnia 37-letni piosenkarz odniósł potrójny sukces. Wykonawca utworów z gatunku rock i pop, kompozytor i autor tekstów grał najpierw w zespole Loch Ness, później kilku innych. W 2002 r. wziął udział w talent show „Idol”. Wtedy jeszcze był na pograniczu heavy metalu i rocka. Od 2013 r. nagrywa i występuje solowo. Podczas niedawnej gali Fryderyków wraz z Andrzejem Markowskim odebrał statuetkę w kategorii Producent Muzyczny Roku, do jego rąk trafił również Fryderyk dla najlepszego autora roku, a krążek „Zabawa” zwyciężył w kategorii Album Roku Pop Alternatywny. Decyzją jury nagrodzono również klip do jego piosenki „Annuszka” w reżyserii Moniki Brodki i Przemka Dzienisa.

Oprócz Krzysztofa Zalewskiego szczęście dopisało Sanah dzięki płycie „Królowa Dram” – została ona albumem roku w kategorii pop. Dwie statuetki otrzymał także raper Mata: za fonograficzny debiut roku i album „100 dni do matury” (w kategorii hip-hop). Z kolei „Polskie Tango” Taco Hemingwaya zostało nagrodzone jako utwór roku. Za albumy roku zostały uznane także m.in. „Noc” Baascha (elektronika), „IDeal” Rosalie (soul, r’n’b i gospel) i „Solitude in Madness” zespołu Vader (metal). Edyta Bartosiewicz z płytą „Ten moment” została z kolei nagrodzona w kategorii rock. Albumem roku w kategorii muzyka poetycka została „Astronomia Poety. Baczyński” Meli Koteluk i grupy Kwadrofonik. Złote Fryderyki otrzymali pianista jazzowy Adam Makowicz oraz pośmiertnie Krzysztof Krawczyk. Fryderyka dla kompozytora roku otrzymała Hania Rani.

hk

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułIrena Santor pożegnała się ze sceną
Następny artykułFigura u Dody

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -