niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaLaboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu ostrzega przed dużym zagrożeniem pożarowym

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu ostrzega przed dużym zagrożeniem pożarowym

Przed dużym zagrożeniem pożarowym w sobotę i w niedzielę ostrzega Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. W niektórych rejonach ściółka ma ekstremalną podatność na zapalenie.

Las w Nadleśnictwie Leżajsk. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Na mapie opublikowanej przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa duża część kraju pokryta jest kolorem czerwonym oznaczającym duże zagrożenie pożarowe. Czerwień dominuje w Lubuskiem, Zachodniopomorskiem, części woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

„W związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju jest bardzo niska. W niektórych miejscach od kilku dni jej wartość jest poniżej 10 proc., czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie” – wyjaśnia instytut w komunikacie przekazanym PAP.

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu przewiduje, że w związku ze spodziewanymi w najbliższych dniach wysokimi temperaturami zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie oraz rozszerzy na większy obszar kraju.

W ocenie IBL lokalnie występujące opady w nieznacznym stopniu wpłyną na ograniczenie zagrożenia przy czym zmniejszenie zagrożenia będzie lokalne i krótkotrwałe.

Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.

„Wystąpienie w ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru (nawet od +niewinnego+ niedopałka papierosa), ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się” – czytamy.

Prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.

W ostatnich dniach, czyli od 27 do 31 maja strażacy wyjeżdżali do 40-60 pożarów w lasach dziennie.

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski poinformował, że od początku roku odnotowano już 1 tys. 413 pożarów lasów, najwięcej w maju – ponad 1 tys. W analogicznym czasie 2022 roku doszło do 3 tys. 690 pożarów w lasach.

Wojciech Kamiński/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -