sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaKongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams

Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams

Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams, to już ostatni ważny krok przed podpisaniem umowy na ich zakup – poinformował w sobotę rano szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że to najważniejszy kontrakt zbrojeniowy od lat.

Fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA

„Wojsko Polskie się wzmacnia! Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams. To już ostatni ważny krok przed podpisaniem umowy na ich zakup. To najważniejszy kontrakt zbrojeniowy od lat” – napisał na Twitterze minister obrony narodowej.

W połowie lutego br. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3.

W piątek w TVP Info szef MON powiedział, że czołgi Abrams trafią do Polski „tak szybko, jak to jest możliwe. Przekazał, że w piątek na ten temat rozmawiał z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, przypomniał też, że dwa tygodnie temu sekretarz obrony był w Polsce i publicznie powiedział, że jest zgoda Stanów Zjednoczonych na sprzedaż czołgów Abrams.

„Procedura jest taka, że wniosek, który złożyliśmy w ubiegłym roku został rozpatrzony pozytywnie przez rząd, teraz czekamy na rozstrzygnięcie w Kongresie. Jestem spokojny, bo pracowaliśmy, żeby to rozstrzygnięcie było pozytywne” – mówił w piątek Błaszczak.

Chęć zakupienia 250 amerykańskich czołgów polski rząd zapowiedział już w ubiegłym roku, zgodnie z zapowiedziami MON, że pierwsza partia maszyn powinna trafić do Polski w 2022 r.

Czołgi są produkowane przez koncern General Dynamics w fabryce w Limie w stanie Ohio.

Karol Kostrzewa/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -