czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaKolejne dokumenty służb PRL w IPN

Kolejne dokumenty służb PRL w IPN

Prokuratorzy IPN we wspólnej akcji z ABW odzyskali kolejne dokumenty – jak podał pion śledczy IPN – „wytworzone w 1975 i 1990 roku przez organy bezpieczeństwa państwa”. Materiały te odnaleziono na prywatnej posesji byłego funkcjonariusza MO i Służby Bezpieczeństwa.

Warszawa, 13.08.2020. Siedziba Centrali Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Postępu w Warszawie, 13 bm. (tg/doro) PAP/Tomasz Gzell

„Prokuratorzy Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach wraz z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatury w Katowicach zabezpieczyli kolejne dokumenty podlegające przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej” – poinformował w piątek IPN, podając też, że do wspólnej akcji katowickiego pionu śledczego IPN i funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach doszło 12 maja.

Działania te – jak podali prokuratorzy – „doprowadziły do odzyskania kolejnych dokumentów, wytworzonych w 1975 i 1990 roku przez organy bezpieczeństwa państwa, które znajdowały się w posiadaniu byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, zajmującego kierownicze stanowisko służbowe w Urzędzie Spraw Wewnętrznych jednego z miast województwa katowickiego”. „Dokumenty zostały odnalezione na prywatnej posesji należącej do byłego funkcjonariusza” – dodali.

Sprawa ta wiąże się ze śledztwem Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, prowadzonym przeciwko Witoldowi Z. – byłemu funkcjonariuszowi wywiadu PRL, zajmującemu po 1990 roku wysokie stanowisko służbowe w Urzędzie Ochrony Państwa, u którego, we wrześniu 2020 roku, zabezpieczono ponad 100 dokumentów, wytworzonych w latach 1970–1990 przez jednostki organizacyjne Służby Bezpieczeństwa.

Były funkcjonariusz wywiadu PRL i UOP – jak podał w marcu br. pion śledczy IPN – przetrzymywał nielegalnie dokumenty z informacjami o kilkuset agentach m.in. Gestapo i Abwehry, a także materiały dotyczące działań SB podczas stanu wojennego. Wśród zabezpieczonych materiałów archiwalnych – jak podawała wcześniej Polska Agencja Prasowa – znajdowały się dokumenty oznaczone klauzulami „tajne”, „ściśle tajne” i „tajne specjalnego znaczenia”.

Wśród najważniejszych dokumentów przetrzymywanych przez Witolda Z. są wykazy funkcjonariuszy kadrowych Gestapo, Abwehry, SD (Sicherheitsdienst, czyli nazistowskiej Służby Bezpieczeństwa zajmującej się m.in. wywiadem), policji niemieckiej z placówek na Śląsku, a także – co istotne – ich agentury. To dane osobowe kilkuset agentów, którzy współpracowali z tymi nazistowskimi organizacjami w latach drugiej wojny światowej.

IPN przypomina, że czyn stanowiący podstawę prowadzenia śledztwa i przeprowadzenia czynności zatrzymania rzeczy, połączonych z przeszukaniami, określony w art. 54 ust. 2 ustawy o IPN, jest zagrożony karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat 8. (PAP)

nno/ dki/

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -