czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceKiedy Polacy będą mogli odwiedzić USA?

Kiedy Polacy będą mogli odwiedzić USA?

Tydzień temu władze Unii Europejskiej przegłosowały ustawę o otworzeniu granic dla zaszczepionych turystów spoza Europy, w tym Amerykanów. Pomimo iż nie podano jeszcze dokładnego terminu, zaszczepieni posiadacze amerykańskich paszportów na pewno będą mogli już tego lata swobodnie odwiedzić Europę. Wiele państw już w maju otworzyło swoje granice, nie czekając na wytyczne z Brukseli. Czy otwarcie granic Europy spowoduje, że Stany Zjednoczone również otworzą się dla zaszczepionych turystów zza oceanu? Niestety nic na to obecnie nie wskazuje. Polacy, którzy mają zamiar odwiedzić Stany Zjednoczone, będą musieli zapewne jeszcze trochę poczekać.

Polakom, którym marzy się podróż do USA, nie pozostaje nic innego jak czekać na zmiany. Fot. Archiwum WEM

Wg informacji, jakie zdobyła agencja prasowa Reuters, administracja Bidena nie podjęła żadnej decyzji odnośnie otwarcia granic USA, pomimo że rozważa różne opcje od jakiegoś czasu. Rzecznik Białego Domu potwierdziła informacje, że zmiany nie są obecnie planowane. Sekretarz Transportu Pete Buttigieg powiedział tydzień temu podczas konferencji prasowej, że istnieją dwa sposoby poluzowania restrykcji na granicach: jeden dotyczyłby poszczególnych państw z niskimi wskaźnikami zarażeń, drugi odnosiłby się do osób, które spełniałyby pewnie warunki. Lecz póki co, administracji się nie spieszy, by wdrożyć którąkolwiek z opcji.

Jeżeli Stany Zjednoczone poszłyby w ślady kilku europejskich państw, w których restrykcje zostały zniesione wobec poszczególnych krajów, Polska raczej nie znalazłaby się szybko na liście. Wśród krajów z najwyższym odsetkiem zaszczepionych osób znajduje się Wielka Brytania, ale tydzień temu administracja Bidena oraz premiera Borisa Johnsona potwierdziły, że otwarcie granic między USA a Wielką Brytanią szybko nie nastąpi. Jeżeli osoby z Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkańcom podano już ponad 60 milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19, nie będą mogły w niedalekiej przyszłości przylecieć do USA, nie wróży to dobrze Polakom, którzy chcieliby odwiedzić Stany.

Obecnie tylko Polacy spełniający specjalne warunki mogą podróżować do USA na polskim paszporcie, często ze specjalnym zezwoleniem ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, która podejmuje decyzję, czy dany przypadek uzasadnia wjazd na terytorium kraju.

Sytuacja jest jednak na tyle dynamiczna, że zmiany mogą nadejść bez zapowiedzi. Jeszcze jakiś czas temu członkowie administracji Bidena publicznie wypowiadali się o nadziejach związanych z otwarciem granic kraju dla Europejczyków w połowie maja. Ogromną presję na rząd amerykański wywiera też od jakiegoś czasu tonąca branża turystyczna, lecz – jak na razie – bez skutku.

Darek Barcikowski

spot_img

5 KOMENTARZE

  1. Czy mogę podróżować do Nowego Jorku w lipcu 2021 na ślub chrześniaka, syna siostry, którzy mieszkają e USA od 28 lat na stałym pobycie, ja mam 68 lat. Serdecznie proszę o wiadomosc

    • Pani Regino – obecnie do USA normalny ruch z Europy jest nadal wstrzymany. Żeby mieć pewność, czy może Pani mimo to przylecieć i czy trzeba jakieś formalności załatwić, najlepiej skontaktować się z ambasadą USA w Warszawie (telefon: +48 22 307 1361) albo konsulatem USA w Krakowie – tam Pani udzielą wszystkich i aktualnych informacji. Pozdrawiamy! – Biały Orzeł

    • ja myślę ze nie w ambasadzie łaczą z konsutantem on nic nie doradzi a powie ze o wpuszczeniu zadecyduje urzednik emigracyjny na lotnisku w NYC obecnie do USA latają rezydenci obywatele USA zielona karta oraz w uzasadnionych przypadkach potwierdzonych przez USA notariusza albo ambasadę USA chrzesniak jednak to juz dalsza rodzina i ja bym nie ryzykował mam dzieciaki i wnuczki w NOWYM YORKU i tez nie byłem od wybuchu pandemii syn chciał bo ma mozliwosc specjalny papier notariusza ale ja powiedziałem ze nie bede ryzykowal zwłaszcza ze ostatnio pogorszyły sie nasze stosunki z USA i urzdnicy na lotnisku sa skrupulatni ja ylem przed pandemią to specjalnie mi sprawdzali paszport bo dziwne było dla nich ze tak czesto latam do NYC specjalnie sprawdzali prawdziwosc paszportu i pieczatek —ale to pani decyzja pozdrawiam

  2. Mam rozwniez zakupione bilety na 30 czerwca. Prawdopodobnie nigdzie z rodziną nie polecimy. Pisałam do konsula i odpowiedź brzmi – ślub, to nie wyjątkowy przypadek… a ślub siostry mam również w lipcu.. beznadziejna sytuacja!

  3. Wypisujecie tu durnoty ja bylam od 14-lipca do 30 sierpnia mialam tylko test i lecialam tak jak co rok na Polskim paszporcie i wracajac na paszporcie USA tez robilam test na covid 19- nie mialam zadnych klopotow na zadnym z lotnisk.Ani do kraju ani z kraju i nie straszcie sie na wzajem -powodzenia Wasze wszystkie dane sa wprowadzone do systemu nawet biletow nie sprawdzali tylko paszporty.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -