poniedziałek, 14 czerwca, 2021
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceKiedy Polacy będą mogli odwiedzić USA?

Kiedy Polacy będą mogli odwiedzić USA?

Tydzień temu władze Unii Europejskiej przegłosowały ustawę o otworzeniu granic dla zaszczepionych turystów spoza Europy, w tym Amerykanów. Pomimo iż nie podano jeszcze dokładnego terminu, zaszczepieni posiadacze amerykańskich paszportów na pewno będą mogli już tego lata swobodnie odwiedzić Europę. Wiele państw już w maju otworzyło swoje granice, nie czekając na wytyczne z Brukseli. Czy otwarcie granic Europy spowoduje, że Stany Zjednoczone również otworzą się dla zaszczepionych turystów zza oceanu? Niestety nic na to obecnie nie wskazuje. Polacy, którzy mają zamiar odwiedzić Stany Zjednoczone, będą musieli zapewne jeszcze trochę poczekać.

Polakom, którym marzy się podróż do USA, nie pozostaje nic innego jak czekać na zmiany. Fot. Archiwum WEM

Wg informacji, jakie zdobyła agencja prasowa Reuters, administracja Bidena nie podjęła żadnej decyzji odnośnie otwarcia granic USA, pomimo że rozważa różne opcje od jakiegoś czasu. Rzecznik Białego Domu potwierdziła informacje, że zmiany nie są obecnie planowane. Sekretarz Transportu Pete Buttigieg powiedział tydzień temu podczas konferencji prasowej, że istnieją dwa sposoby poluzowania restrykcji na granicach: jeden dotyczyłby poszczególnych państw z niskimi wskaźnikami zarażeń, drugi odnosiłby się do osób, które spełniałyby pewnie warunki. Lecz póki co, administracji się nie spieszy, by wdrożyć którąkolwiek z opcji.

Jeżeli Stany Zjednoczone poszłyby w ślady kilku europejskich państw, w których restrykcje zostały zniesione wobec poszczególnych krajów, Polska raczej nie znalazłaby się szybko na liście. Wśród krajów z najwyższym odsetkiem zaszczepionych osób znajduje się Wielka Brytania, ale tydzień temu administracja Bidena oraz premiera Borisa Johnsona potwierdziły, że otwarcie granic między USA a Wielką Brytanią szybko nie nastąpi. Jeżeli osoby z Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkańcom podano już ponad 60 milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19, nie będą mogły w niedalekiej przyszłości przylecieć do USA, nie wróży to dobrze Polakom, którzy chcieliby odwiedzić Stany.

Obecnie tylko Polacy spełniający specjalne warunki mogą podróżować do USA na polskim paszporcie, często ze specjalnym zezwoleniem ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, która podejmuje decyzję, czy dany przypadek uzasadnia wjazd na terytorium kraju.

Sytuacja jest jednak na tyle dynamiczna, że zmiany mogą nadejść bez zapowiedzi. Jeszcze jakiś czas temu członkowie administracji Bidena publicznie wypowiadali się o nadziejach związanych z otwarciem granic kraju dla Europejczyków w połowie maja. Ogromną presję na rząd amerykański wywiera też od jakiegoś czasu tonąca branża turystyczna, lecz – jak na razie – bez skutku.

Darek Barcikowski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -