poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
Strona głównaDziałyCiekawostkiIle i co czytają Polacy

Ile i co czytają Polacy

Książki w niełasce? Nie do końca. Dowodzi tego wynik sondażu opublikowanego tej jesieni przez CBOS. Wynika z niego, że zdecydowana większość Polaków (62 proc.) deklaruje, że lubi czytać. Mimo to 30 proc. nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Czytaniem znacznie bardziej zainteresowane są kobiety (72 proc.) niż mężczyźni (50 proc.).

Zdecydowana większość badanych (65 proc.) najchętniej sięga po książki w wersji papierowej. Fot. Archiwum WEM

Zamiłowanie do książek wiąże się nie tylko z poziomem wykształcenia, ale – jak się okazuje – również z miejscem zamieszkania badanych. Im większa miejscowość, tym liczniejsza grupa ankietowanych wykazuje chęć czytania. Dominuje literatura sensacyjna i kryminały. Zmniejsza się zainteresowanie poradnikami. Najrzadziej wybierane gatunki to m.in. poezja oraz komiksy (jedynie 3 proc.).

Zdecydowana większość badanych (65 proc.) najchętniej sięga po książki w wersji papierowej, ale wraz z postępującym procesem cyfryzacji konkurencję stanowią e-booki (wybiera je 7 proc. respondentów), nieco mniej osób sięga po audiobooki (3 proc.). Zainteresowanie książkami elektronicznymi jest zależne od wieku.

Brak znacznego spadku w czytelnictwie w ostatnim czasie może mieć związek z pandemią. COVID-19 wpływa na sposób spędzania wolnego czasu. Gdy były zamknięte lokale gastronomiczne, kina czy inne obiekty, książka okazała się sposobem na rozrywkę i wrażenia.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -