czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w Ameryce„Footprints of Polonia”

„Footprints of Polonia”

W listopadzie ubiegłego roku na księgarskim rynku polonijnym ukazała się nowa pozycja pt.: „Footprints of Polonia. Polish Historical Sites Across North America” („Ślady Polonii. Polskie miejsca historyczne w Ameryce Północnej”) autorstwa znanej historyk polonijnej dr Ewy E. Barczyk z University of Wisconsin-Milwaukee. Koszty wydania książki zostały pokryte przez Polish American Historical Association (Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne). Książka jest wynikiem wieloletniej współpracy polonijnych wolontariuszy z wszystkich stanów USA i Meksyku, którzy dostarczyli autorce źródłowych materiałów do książki.

Książka przedstawia szeroką gamę miejscowości związanych z polską grupą etniczną wraz z opisem historycznych miejsc stworzonych przez Polaków osiadłych na przestrzeni lat w Ameryce Północnej. Książka znakomicie obrazuje rozwój polskiej grupy etnicznej w Ameryce i Meksyku. Przedstawia cały szereg kościołów, które stanowiły i nadal stanowią miejsca organizacji życia religijnego, kulturalnego i edukacji dla polskich imigrantów na przestrzeni dziesiątków lat. Przedstawione są różnorodne budowle, których twórcami byli Polacy.

Nie zabrakło wielu pomników słynnych Polaków, m.in. Tadeusza Kościuszki, Kazimierza Pułaskiego, Mikołaja Kopernika, Ignacego Paderewskiego, Stanleya Musiała, Jana Pawła II czy Władysława Jagiełły. Bogato są zaprezentowane patriotyczne pomniki i tablice historyczne związane z czynem zbrojnym Polonii amerykańskiej. Nie zabrakło pomników upamiętniających zbrodnię katyńską, pomnika Huzara w Amerykańskiej Częstochowie dłuta wielce zasłużonego dla Polonii mistrza Andrzeja Pityńskiego. Są też ujęte nagrobki wybitnych bohaterów narodowych i znanych postaci polonijnych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w książce zaprezentowane są wszystkie stany USA, wraz z ważniejszymi miejscowościami.

Czytelnik otrzymuje bardzo ciekawe informacje, gdzie zamieszkiwali i zamieszkują obecnie Polacy. Wymienione miejsca wraz z czytelnymi opisami mogą stanowić dla czytelnika bardzo interesującą lekcję historii Polonii amerykańskiej. Potwierdzenie znajduje fakt, że Polacy są szeroko reprezentowani w Ameryce i wnieśli, i wnoszą nadal, znaczący wkład w rozwój szeregu dziedzin nauki, medycyny, kultury, osiągając sukcesy w tych dziedzinach. Przedstawione w książce informacje są poparte listą referencji, co znakomicie je uwiarygodnia i budzi zaufanie do książki. Dużym walorem książki jest druk w kolorze, na dobrej jakości kredowym papierze, co powoduje, że kolorowe zdjęcia są wysokiej jakości. Książka zawiera listę osób prywatnych i organizacji, które brały udział w realizacji tego polonijnego wydawnictwa. Książka dr Ewy Barczyk wypełnia lukę, gdyż na amerykańskim rynku księgarskim brakuje przewodników polonijnych.

W mojej opinii książka powinna trafić do młodego pokolenia Polonii amerykańskiej oraz do bibliotek polonijnych szkół języka polskiego, organizacji i stowarzyszeń polonijnych w USA.

Lektura tego wydawnictwa jest przyjemna i relaksująca. Autorce dr Ewie Barczyk należą słowa uznania za wieloletni wkład pracy wniesiony w przygotowanie i napisanie tej wartościowej polonijnej książki.

Książkę można kupić na www.amazon.com.

Dr Janusz Romański

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -