piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeDzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka

Jest to święto narodowe Irlandii obchodzone 17 marca, ale jego obchody wykraczają daleko poza jej granice. Tego dnia hucznie świętuje się w Stanach Zjednoczonych, a nawet w Polsce. Na przykład w Chicago, od 1962 roku w ramach obchodów Dnia Świętego Patryka, rzeka Chicago River farbowana jest na zielono. Kilka lat temu, kiedy Michelle Obama była Pierwszą Damą, zaproponowała, aby fontanna znajdująca się przy Białym Domu również została zafarbowana na zielono. Na całym świecie wiele miejsc podczas tego święta podświetlanych jest na kolor zielony, m.in.: wieża telewizyjna w Berlinie, opera w Sydney, Góra Stołowa w RPA, ratusz w Poznaniu, Krzywa Wieża w Pizie, Empire State Building w Nowym Jorku.

Święty Patryk to patron Irlandii, jego wspomnienie przypada 17 marca. Fot. Archiwum WEM

W Polsce wiele osób równie hucznie i z entuzjazmem celebruje Dzień Świętego Patryka szczególnie od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej. W miastach można spotkać bary i restauracje, które inspirowane są właśnie tradycją irlandzką. Miejsca takie najczęściej w swojej nazwie mają słowa: „irish pub” lub „green pub” i cieszą się sporą popularnością, szczególnie 17 marca. W ten niesamowity dzień warto spotkać się z przyjaciółmi, aby wypić dobre irlandzkie piwo i zjeść coś pysznego.

Oprócz tego 17 marca w wielu krajach odbywają się pokazy irlandzkich tańców i muzyki. Kiedy jest Dzień Świętego Patryka, na ulice, nie tylko w Irlandii, wychodzą parady organizowane z tej okazji.

Kim był święty Patryk?

Jak głosi legenda w 385 roku na zachodnim wybrzeżu Brytanii na świat przyszedł chłopiec o celtyckim imieniu Maewyn Sucat, znany później jako święty Patryk. Jego rodzina miała tradycje kapłańskie i Patryk od dziecka przejawiał zainteresowania w tym kierunku. Kiedy chłopiec miał szesnaście lat, został uprowadzony przez piratów do Irlandii i tam sprzedany jako niewolnik. Kupił go właściciel farmy. Przez kolejne lata chłopiec pracował jako pasterz, zajmował się świniami i owcami. W każdej wolnej chwili zgłębiał również swoją duchowość. Wiele modlił się i medytował. Szukał w Bogu pocieszenia i ratunku. Obiecywał też, że jeśli uda mu się uwolnić, to będzie głosił wiarę i zostanie kapłanem. Po sześciu latach udało mu się uciec na płynący do Galii statek. Po zejściu na ląd chłopak już wiedział, jakie jest jego przeznaczenie. Zgodnie z obietnicami postanowił zostać kapłanem. Wkrótce przyjął święcenia. Miał objawienie, by wrócić do Irlandii i tam rozpocząć pracę ewangelizacyjną. Kilka lat spędził w klasztorze i tam przyjmował nauki oraz studiował. Potem rozpoczął nauczanie. Działania św. Patryka zmierzały nie tylko do niesienia wiary, ale również do zbudowania struktur kościoła w Irlandii. Jako biskup założył on wiele kościołów i klasztorów. Zwieńczeniem jego pracy ewangelizacyjnej był chrzest kraju. Jeszcze za życia świętego Patryka pojawiły się liczne opowieści o czynionych przez niego cudach. Podobno czterdzieści dni spędził samotnie na Górze Świętego Patryka (Croagh Patrick). Modlił się tam i medytował. To wtedy spłynąć miała na niego niezwykła moc. Podobno od tego czasu leczył nawet najpoważniejsze choroby. Jednym z jego problemów w czasach niewoli były podobno obecne w okolicy węże. Panicznie się ich bał. Według legend po latach uwolnił Irlandię od tej plagi. Miał przegonić je drewnianą laską do morza. Święty Patryk zmarł 17 marca 461 roku i to właśnie dlatego co roku, w dniu rocznicy jego śmierci, obchodzone jest upamiętniające go święto narodowe.

Symbole święta

Z Dniem Świętego Patryka słusznie kojarzy się kolor zielony. To narodowa barwa Irlandii, która nie tylko nawiązuje do krajobrazu wyspy. 17 marca ludzie ubierają się na zielono, zakładają zielone peruki, a nawet farbują na ten kolor włosy i zarost.

Trójlistna koniczynashamrock – to kolejny symbol Dnia Świętego Patryka. Choć w przeszłości wykorzystywano ją głównie w sferze religijnej (według legendy św. Patryk użył jej do zobrazowania istoty Trójcy Świętej), obecnie stała się nieodłącznym elementem kultury świeckiej. Jest też symbolem mającym przynieść szczęście i pomyślność.

Leprechaun, czyli skrzat, jest następnym znanym symbolem Dnia Świętego Patryka. Leprechaun to stworzenie mityczne zamieszkujące Irlandię, które ubrane jest w zielone odzienie oraz kapelusz. Według legend skrzaty te były niezbyt miłe. Znały one ponoć drogę do skarbów, jednak nikomu nie wyjawiły tej tajemnicy, chyba że zostały złapane, a nawet wtedy skarbu nie oddawały… W czasie obchodów Dnia Świętego Patryka wiele osób przebiera się właśnie za skrzata.

Sylwia Wadach Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -