czwartek, 22 lutego, 2024

Dzień Matki

Mało kto wie, że początki tego święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów. Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą „niedziela u matki”. W XIX wieku również w Ameryce podjęto starania, by uhonorować wkład matek w społeczeństwo.

W Dniu Matki mamy obdarowywane są zazwyczaj kwiatami, laurkami, słodkościami czy drobnymi upominkami. Fot. Archiwum WEM

W 1858 roku amerykańska nauczycielka z Południowej Wirginii Ann Maria Reeves Jarvis po śmierci swojej matki rozpoczęła kampanię społeczną na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy. Jej celem było podniesienie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia matek, ich pracy, wkładu w wychowanie kolejnych pokoleń i poświęcenia dla bliskich. Założony przez nią Klub Matczynej Pracy działał też na rzecz polepszenia warunków sanitarnych i zdrowotnych. W działalność na rzecz praw rodzicielek zaangażowała się też Julia Ward Howe, która w 1872 r. ogłosiła „Apel do kobiecości na całym świecie” obecnie zwany Proklamacją na Dzień Matki.

Już po śmierci obu kobiet, na początku XX wieku, w niektórych miastach zaczęto obchodzić Dzień Matki, m.in. w Filadelfii czy Nowym Jorku. 10 maja 1913 r. Izba Reprezentantów podjęła uchwałę wzywającą wszystkich urzędników do noszenia z okazji Dnia Matki białego goździka, a w 1914 r. w USA Dzień Matki ogłoszono świętem państwowym, które do tej pory obchodzone jest w drugą niedzielę maja.

Dzień Matki obchodzony jest niemal w każdym zakątku świata. W różnych formach i terminach znajdziemy to święto w kalendarzach ok. 140 krajów. Aż w 63 państwach Dzień Matki celebrowany jest – podobnie jak w Stanach Zjednoczonych – w drugą niedzielę maja.

W Polsce obchody Dnia Matki również mają długą tradycję. Pierwsze obchody z okazji Dnia Matki odbyły się w 1914 r. w Krakowie. Początkowo było to święto ruchome. Stała data: 26 maja została zapoczątkowana w 1923 r. i tak zostało do dziś.

Dzień Matki każdy z nas obchodzi inaczej, ale zazwyczaj mamy obdarowywane są kwiatami, laurkami, słodkościami czy drobnymi upominkami. Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób wyrażona zostanie wdzięczność, każda mama na pewno doceni gest czy słowo: dziękuję!

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -