niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiDla aktywnych seniorów

Dla aktywnych seniorów

Większość wydarzeń kulturalnych czy wszelkich innych masowych adresowana jest do młodych ludzi. Starsi, a nawet najstarsi, coraz bardziej dbają o swoje prawa i włączają się do tworzenia własnych imprez. To nie tylko lokalne wydarzenia, ale i ogólnopolskie.

Seniorzy coraz bardziej dbają o swoje prawa i włączają się do tworzenia własnych imprez. Fot. Archiwum WEM

Targi Viva Seniorzy

W tym roku na przełomie sierpnia i września w Poznaniu odbyła się już 12. edycja tego wydarzenia. Targi oferują wiele atrakcji: koncerty, warsztaty, konkursy, prelekcje edukacyjne. Seniorzy mogą podszkolić sięm.in. cyfrowo czy w zakresie bezpieczeństwa. Mogą też rozwijać się artystycznie, a w ofercie bywa np. malowanie plecaków, tworzenie toreb na zakupy czy biżuterii, wyplatanie makram itd. Co do wykładów, nie zabrakło tematu opieki senioralnej, zdrowego stylu życia, a nawet… seksualności w wieku dojrzałym. Seniorzy byliby rozczarowani, gdyby zabrakło podczas targów muzyki. Wystąpił dojrzały zespół grający m.in. na ukulele. Inna muzyka pozwalała nawet na salsę. Seniorki i seniorzy mogli wziąć również udział w warsztatach hip-hopu. Co roku są też potańcówki i koncerty gwiazd. Tym razem zaproszono Andrzeja Rybińskiego i Hannę Banaszak. Nie zabrakło pokazu mody, rozgrywek futbolowych i turnieju szachowego.

Konkurs „Aktywni Seniorzy”

To październikowy konkurs. Teraz ma już 11. edycję. Jego celem jest docenienie wyjątkowych i wyróżniających się aktywnością czy pasją seniorów, a także miejsca szczególnie przyjazne seniorom. Głównym organizatorem konkursu jest Gdańsk. W tegorocznej edycji przewidziano nagrody w 3 kategoriach: Aktywny Senior/Seniorka, Grupa Seniorów/Klub Seniora, Miejsce Przyjazne Seniorom. Nie ma kokosów do wygrania, chodzi raczej o satysfakcję.

Spartakiada Seniorów

Komu zdrowie i zapał pozwala, może wykazać się fizycznie. Od 2006 r. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji organizują sportowe wydarzenie dla seniorów. Uczestnicy rywalizują w kilku przedziałach wiekowych. Jeśli chodzi o dyscypliny, można wykazać się w bowlingu, lekkoatletyce, pływaniu oraz tenisie stołowym, ziemnym, szachach, a nawet warcabach. Jest też rajd rowerowy i nordic walking. Program tegorocznej XVI Spartakiady Seniorów na przełomie sierpnia i września uwzględniał np.czwórbój lekkoatletyczny, w którym był bieg na 60 m, bieg na 200 m, rzut piłeczką palantową i skok w dal z miejsca. Niejeden młodzieniec szukałby wymówki, by nie męczyć się czymś takim, natomiast jego dziadek może chętnie podjąć wyzwanie.

H.K.

spot_img

1 KOMENTARZ

  1. Nie można zapomnieć o aktywizacji seniorów, sama staram się zabierać moją mamę na różne festiwale czy pikniki. Zawsze mamy ze sobą cisowiankę i coś do przekąszenia i miło spędzamy czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -