czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaCzterech kandydatów w wyborach prezydenta Rzeszowa

Czterech kandydatów w wyborach prezydenta Rzeszowa

Czterech kandydatów w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa zarejestrowała Miejska Komisja Wyborcza. Decyzja w sprawie rejestracji kandydatki KWW Polska 2050 zostanie podjęta w poniedziałek.

Rzeszów, 03.09.2020. Centrum Rzeszowa, 3 bm. (dd/awol) PAP/Darek Delmanowicz

O północy z piątku na sobotę minął termin zgłaszania kandydatur. Wybory zarządzone zostały na 9 maja.

Na stanowisko prezydenta miasta kandyduje wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Jest popierana m.in. przez Prawo i Sprawiedliwość oraz rzeszowski region NSZZ  „Solidarność”.

Kolejnym kandydatem jest wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (Solidarna Polska). Został zaproponowany i w trakcie kampanii jest konsekwentnie wspierany przez byłego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca.

Z kolei Konrad Fijołek jest byłym współpracownikiem Ferenca, wiceprzewodniczącym rady miasta i szefem klubu Rozwój Rzeszowa. Popierają go m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050. Był związany z SLD.

O fotel prezydenta miasta ubiega się również reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta Grzegorz Braun. Jest posłem Konfederacji z okręgu rzeszowskiego.

Natomiast decyzja w sprawie rejestracji kandydatury Małgorzaty Grzywa z KWW Polska 2050 zostanie przez komisje wyborczą podjęta w poniedziałek. Podpisy popierające jej kandydaturę zostały złożone w piątek po południu. KWW Polska 2050 nie jest tożsamy z ruchem Szymona Hołowni, a Grzywa m.in. w latach 2010-14 była wójtem gminy Oświęcim.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19.(PAP)

Alfred Kyc
kyc/ sp/

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -