piątek, 19 kwietnia, 2024

Szlachetna inicjatywa

Czy uda się zebrać fundusze na popiersie gen. Władysława Andersa w National Army Museum w Londynie, by uhonorować bohaterskiego generała?

Popiersie gen. Władysława Andersa dłuta Andrzeja Pityńskiego. Fot. pomnik-andersa.pl

Władysław Anders był polskim wojskowym i politykiem. Generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych, dowódca Armii Polskiej w ZSRR oraz 2. Korpusu Polskiego. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, następca prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1950–1954, w 1954 roku mianowany przez władze emigracyjne generałem broni. Jego sylwetki nie trzeba przestawiać – w historii zapisał się nie tylko jako dowódca wojskowy, ale przede wszystkim jako ten, który ku wolności wyprowadził z Syberii tysiące polskich zesłańców. Niektórzy z nich oraz ich potomkowie do dziś żyją w Stanach Zjednoczonych. W zeszłym roku przypadała 50. rocznica śmierci gen. Władysława Andersa. W celu uhonorowania generała w 50. rocznicę jego śmierci z inicjatywy Ambasador RP we Włoszech Anny Marii Anders – córki generała, Ambasadora RP w Wielkiej Brytanii Arkadego Rzegockiego oraz portalu „British Poles” – Instytutu im. gen. Władysława Andersa oraz Fundacji Skarbowości im. Jana Pawła II ogłoszono niezwykłe przedsięwzięcie.

Inicjatorzy akcji chcą ufundować wykonanie popiersia gen. Władysława Andersa, aby mogło na stałe prezentować się w National Army Museum w Londynie, czyli w głównym muzeum brytyjskiej armii. „Pragniemy wspólnymi siłami naszych rodaków w kraju i na emigracji ufundować popiersie generała autorstwa śp. mistrza Andrzeja Pityńskiego – niedawno zmarłego polskiego rzeźbiarza mieszkającego przez większość życia w Stanach Zjednoczonych, Kawalera Orderu Orła Białego, członka Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, znanego przede wszystkim jako autora słynnego pomnika Katyńskiego w Jersey City” – piszą pomysłodawcy.

Popiersie gen. Władysława Andersa docelowo ma znaleźć się w prestiżowym londyńskim National Army Museum, czyli głównym muzeum brytyjskiej armii. Dyrektor placówki Justin Maciejewski – mający polskie korzenie – pragnie zorganizować przestrzeń w muzeum poświęconą kampanii włoskiej w trakcie II wojny światowej. Kierownictwo Muzeum jest zdeterminowane, aby poprzez zgromadzone dotychczas zbiory wyróżnić kluczową rolę gen. Władysława Andersa i II Korpusu Polskiego w ramach 8. Armii Zjednoczonego Królestwa. Popiersie generała ma stanowić centralną część wystawy, dzięki czemu setki tysięcy turystów z całego świata będą mogły dowiedzieć się o jego życiu i działalności, a także o heroicznej postawie żołnierzy II Korpusu Polskiego.

Aby tak się mogło stać, potrzebne są fundusze na wykonanie i odlew popiersia, jego zabezpieczenie oraz transport do Wielkiej Brytanii ze Stanów Zjednoczonych. Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 65 tysięcy złotych (czyli ok. 18 tys. dolarów).

„Jesteśmy przekonani, że ta obywatelska i społeczna inicjatywa na rzecz zaprezentowania naszej polskiej narracji historycznej w przestrzeni międzynarodowej to istotny krok na rzecz pozytywnej promocji Polski i naszego dziedzictwa na świecie” – piszą inicjatorzy przedsięwzięcia, apelując do wszystkich, którym droga jest postać generała Andersa, a także historia niepodległej Rzeczpospolitej, aby zechcieli wesprzeć realizację tego szlachetnego celu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.pomnik-andersa.pl.

Wpłat, również w dolarach, można dokonać poprzez stronę: pomnik-andersa.pl/darowizna/.

opr. JLS

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -