wtorek, 4 października, 2022
Strona głównaWiadomościPolskaKomisja ds. pedofilii prowadzi 270 spraw

Komisja ds. pedofilii prowadzi 270 spraw

270 prowadzonych spraw konkretnych osób oraz skierowanie 35 zawiadomień do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązku zgłoszenia organom ścigania informacji o krzywdzeniu dzieci – to niektóre z działań Państwowej Komisji ds. Pedofilii, o których poinformowano w podsumowaniu jej 5–miesięcznej działalności.

Warszawa, 25.02.2021. Członkowie Komisji: przewodniczący Błażej Kmieciak (2L), Hanna Elżanowska (P), Justyna Kotowska (L) i Elżbieta Malicka (2P) podczas konferencji prasowej Państwowej Komisji ds. Pedofilii, 25 bm. w Warszawie. (aldg) PAP/Radek Pietruszka

Jak podała komisja w komunikacie przekazanym mediom w sobotę, jej działania polegają na pomocy osobom indywidualnym, a także analizie i ocenie obecnych systemów pomocy poszkodowanym oraz karania sprawców. Cały czas trwa także organizacji pracy urzędu komisji i doskonalenie jej procedur.

Jednocześnie komisja zapowiada na lipiec raport, w którym zawarta ma być „analiza i ocena skali wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce i wskazanie największych problemów oraz rozwiązań, w tym zmian prawnych i instytucjonalnych”. Jak przekazano analiza ta jest prowadzona na podstawie akt 2 tys. 300 spraw z lat 2017–20, przekazanych przez sądy na wniosek komisji.

W ramach pomocy osobom indywidualnym – od początku działalności – odebrano ponad 300 telefonów na numer komisji. Podjętych do prowadzenia zostało 270 spraw konkretnych osób. W związku ze skierowanymi zgłoszeniami przeprowadzono ponad 30 spotkań z osobami poszkodowanymi, czyli tzw. wysłuchań, a 100 spraw zgłoszono do prowadzenia prokuraturze. Obecnie jednak – ze względu na pogorszenie sytuacji epidemicznej – od 1 kwietnia br. takie indywidualne spotkania tymczasowo są wstrzymane.

Ponadto – jak dodała komisja – ponad 200 spraw jest monitorowanych w prokuraturze lub sądach w zakresie prawidłowości prowadzenia postępowań, zaś 34 sprawy przedawnione zakwalifikowano na postępowanie wyjaśniające.

„Przekazano 35 zawiadomień do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązku prawnego przez osoby, które mimo posiadanej wiedzy o krzywdzeniu małoletnich nie zgłosiły tego organom ścigania” – podkreśliła komisja. Chodzi o podejrzenie przestępstwa z art. 240 Kodeksu karnego dotyczącego niezawiadomienia niezwłocznego organów ścigania w takich sprawach, za które grozi do trzech lat więzienia.

Jak ponadto dodano, wystąpiono też o informacje i akta kościelne z lat 2000–2020. Wysłano blisko 1 tys. 200 pism, w tym z prośbami o akta, przebadano akta 300 zakończonych postępowań sądowych.

„Nawiązano kontakt ze środowiskami: prokuratorskim, medycznym – w tym seksuologicznym, osób niepełnosprawnych, parlamentarnym i kościelnym. W tym celu wysłano ponad 50 pism, przeprowadzono 16 spotkań osobiście lub internetowo z ekspertami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi m.in. z Komendą Główną Policji, Prokuraturą Generalną, Kancelarią Prezydenta RP, Ministerstwem Zdrowia, Fundacją św. Józefa i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim” – zaznaczono w podsumowaniu.

Z kolei w planach komisji na najbliższy kwartał jest – obok prowadzenia spraw osób indywidualnych – dokończenie analiz oraz promocja rozwiązań prawnych. „Trwają intensywne przygotowania do publikacji raportu, rozwijana będzie też współpraca z organizacjami pozarządowymi i instytucjami oraz dalsze optymalizacje pracy urzędu” – zaznaczono.

„Równocześnie trwa doskonalenie procesu komunikacji z poszkodowanymi, który musi łączyć wymagania proceduralne i urzędowe z empatią i delikatnością. Jest to zadanie bezprecedensowe w polskiej administracji – mowa o formie pism urzędowych, kontakcie z poszkodowanymi” – oceniono.

Zapowiedziano także utworzenie nowej, przyjaznej dla użytkowników strony internetowej, która „ułatwi komunikację z urzędem, będzie też w sposób przystępny tłumaczyła uprawnienia komisji, a docelowo będzie mogła pełnić funkcję centrum informacji w obszarach prewencji i pomocy poszkodowanym”.

Państwowa Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Urząd rozpoczął funkcjonowanie 1 października ub.r., od 6 listopada w siedzibie przy ul. Twardej 18. Komisja przyjmuje zgłoszenia od 24 listopada zeszłego roku.

Komisja liczy siedmioro członków, zatrudnia obecnie 26 pracowników merytorycznych, administracyjnych i technicznych. (PAP)

Marcin Jabłoński
mja/ itm/

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -