wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaPromocjaCzas pomyśleć o polskim obywatelstwie!

Czas pomyśleć o polskim obywatelstwie!

Covid 19 zmusił nas wszystkich żeby spowolnić, zostać w domu. Jest to idealna okazja aby zająć się sprawami, na które dotychczas nie było czasu. Jedną z takich spraw, które od dawna chodzą nam po głowie, ale wydają się nazbyt czasochłonne, trudne czy wręcz abstrakcyjne – jest podjęcie starań o polskie obywatelstwo.

Procedury związane z uzyskaniem polskiego obywatelstwa warto zacząć od zebrania informacji o swoich przodkach. Fot. Archiwum WEM

Polskie przepisy są bardzo przyjazne osobom o polskich korzeniach, które chcą uzyskać urzędowe potwierdzenie, że posiadają polskie obywatelstwo. Uzyskanie takiej decyzji otwiera drogę do wyrobienia polskiego paszportu. Zgodnie z zasadą prawa krwi czyli po łacinie ius sanguinis obywatelstwo przechodzi z pokolenia na pokolenie. Warunkiem jest aby w chwili urodzenia się dziecka, jego rodzice lub przynajmniej jedno z rodziców miało polskie obywatelstwo. Prawo to działa wstecz bez ograniczeń. Tak jak możemy uzyskać potwierdzenie polskiego obywatelstwo na podstawie tego, że któreś z rodziców jest obywatelem RP, tak samo wystarczy że mamy polską babcię, polskiego pradziadka itp. Warunek jest jeden, trzeba sprawdzić, czy któryś z naszych przodków, od którego wywodzimy swoje prawo, nie utracił polskiego obywatelstwa. Przepisy w tej kwestii w Polsce zmieniały się wielokrotnie. Pocieszające jest, że obecnie w wielu przypadkach jest możliwość wnioskować o przywrócenie utraconego obywatelstwa.  

Od czego zacząć?

Punktem wyjścia jest drzewo genealogiczne, sięgające od nas aż do przodka, który był obywatelem polskim. W drzewie tym podajemy podstawowe dane, czyli datę i miejsce urodzenia oraz małżeństwa. Na takie drzewo nanosimy informację o emigracji, kiedy i gdzie, oraz informację o nabyciu innego obywatelstwa, tzw. naturalizacja.

Kolejny konieczny element, to poszukiwanie dokumentów które potwierdzą informację z drzewa genealogicznego. Potrzebujemy wykazać że osoba od której wywodzimy swoje polskie korzenie faktycznie posiadała obywatelstwo. W tym celu pomocne są polskie akty urodzenia/małżeństwa, polskie dokumenty, np. paszport, książeczka wojskowa i wszelkie inne. Jeśli nie mamy wszystkich dokumentów, to jeszcze nic straconego. O dokumenty takie można bowiem wystąpić do archiwów.

Warto starania o obywatelstwo podzielić na etapy, pozwoli nam to zminimalizować ryzyko. Najpierw zbierzmy jak najwięcej informacji i zbudujmy solidne drzewo z historię naszej rodziny- warto w nim zawrzeć dodatkowe informacje- gdzie ktoś studiował, jaki miał zawód, gdzie mieszkał itp. W tym celu warto porozmawiać z najstarszymi członkami naszej rodziny- informacje od nich są bezcenne. Gdy już zbierzemy wszystkie informacje, warto skonsultować się z adwokatem, który zajmuje się sprawami obywatelstwa polskiego. Jeśli ze wstępnej analizy wynika, że są szanse na uzyskanie potwierdzenia obywatelstwa- warto zainwestować w poszukiwania w archiwach brakujących dokumentów. Często bowiem okazuje się na etapie tej wstępnej analizy, że szanse są z jakiegoś powodu znikome. Wówczas trzeba się zastanowić czy faktycznie warto. Czasem poszukiwania informacji o przodkach są ważne nawet jeśli nie prowadzą wprost do uzyskania polskiego paszportu. W wyniku rozmowy z dziadkami może się okazać, że w Polsce nasi przodkowie zostawili dawno zapomniany majątek- czyli na przykład gospodarstwo rolne, mieszkanie czy dom. Ale nie o sprawach spadkowych dziś piszę. Rzecz w tym, że młode pokolenie ma często małą wiedzę o życiu swoich dziadków czy pradziadków w Polsce. Czasem starania o paszport doprowadzić mogą nie tylko do poznania historii swojej rodziny ale również odnalezienia kontaktu do krewnych, którzy do dziś mieszkają w tej samej miejscowości z której nasz przodek wyjechał 70 lat temu.

Zasadniczo dzielimy sprawy na dwie kategorie, gdy nasz przodek wyemigrował w Polski po 1920 roku- wtedy spraw jest prosta, bo w 1918 roku odrodziło się Państwo Polskie a w 1920 przyjęta został ustawo o obywatelstwie polskim. Druga, znacznie trudniejsza kategoria spraw, to emigracja sprzed 1918 roku. Wówczas trzeba wykazać, że osoba taka zgodnie z ustawą z 1920 roku uznawana byłaby za obywatela polskiego. Pracujemy wówczas na dokumentach wydanych pod zaborami, gdzie obywatelstwo jest wprawdzie niemieckie, austriackie albo rosyjskie, ale narodowość polska.

Zaczęłam od Covid 19. Zaleca się siedzieć w domu i unikać kontaktów. Wykorzystajmy ten czas na rozmowy przez telefon z najstarszymi w naszej rodzinie. Będzie im z pewnością miło, że ktoś znalazł dla nich czas i chce ich wysłuchać. Bardzo często zgłaszają się do nas młodzi ludzie, którzy nawet nie wiedzą, gdzie w Polsce szukać informacji o przodkach- nie mają nic poza imieniem i nazwiskiem- a to niestety za mało. Wtedy okazuje się, że osoby które wiedziały więcej o polskich korzeniach już umarły i bezpowrotnie zabrały z sobą wspomnienia o starym świecie. Pandemia zmusza do refleksji nad nieuchronną śmiercią. Nie odkładajmy tych rozmów na potem.

Kancelaria LexPolonia od lat prowadzi sprawy o potwierdzenia obywatelstwa. Postępujemy wg przedstawionych powyżej kroków, najpierw analizujemy dostępne informacje, oceniamy szanse, kompletujemy dokumenty i przygotowujemy wniosek. Najprzyjemniejszy moment, to gdy komuś kto wcale nie wierzył że się uda, gratulujemy przesyłając skan decyzji potwierdzającej, że jednak jest obywatelem polskim. Każda sprawa jest inna, warto złożyć wniosek jak najwcześniej.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu. Wstępna analiza jest bezpłatna.

Promocja


Kancelaria LexPolonia
www.lexpolonia.com

e mail: office@lexpolonia.com
Tel./WhatsApp: +48 690 888 680
Skype: Lex Polonia

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -