niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaUSANowy JorkCuomo odchodzi w niesławie

Cuomo odchodzi w niesławie

We wtorek, 10 sierpnia, gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo podał się do dymisji, zapowiadając, że ustąpi ze stanowiska za dwa tygodnie. Decyzja ta jest spowodowana ujawnieniem raportu prokuratury w sprawie molestowania przez niego kobiet oraz coraz silniejszych nacisków ze strony prominentnych członków Partii Demokratycznej, z której wywodzi się Cuomo. 

Gubernator Nowego Jorku ogłosił dziś, że rezygnuje ze stanowiska. Fot. archiwum wem

Andrew Cuomo  oskarżony jest o niewłaściwe zachowanie wobec 11 kobiet. – Śledztwo wykazało, że gubernator Andrew Cuomo molestował seksualnie obecne i byłe urzędniczki stanu Nowy Jork poprzez niemile widziany dotyk i wypowiadanie wielu obraźliwych komentarzy — powiedziała na konferencji prasowej prokurator generalna stanu Letitia James. Śledczy stwierdzili ponadto, że w biurze gubernatora panowała „atmosfera strachu i zastraszania”, co sprawiło, że oskarżenia pod jego adresem wyszły na jaw dopiero po pewnym czasie. Dochodzenie wykazało, że dopuścił się niewłaściwego zachowania wobec 11 kobiet, w tym m.in. policjantki, która go ochraniała. Śledztwo zostało wszczęte 5 miesięcy temu. Prokuratura stwierdziła, że zeznania kobiet oskarżających gubernatora o niewłaściwe zachowanie są wiarygodne.

63-letni Andrew Cuomo zasiada na obecnym stanowisku od niemal 10 lat, pełniąc po raz trzeci funkcję gubernatora Nowego Jorku. Kontynuuje polityczne tradycje rodziny – jego ojciec był 52. gubernatorem tego samego stanu. Jest politykiem bardzo znanym w USA, a zaledwie rok temu jego sposób radzenia sobie z pandemią i styl przywództwa w tak trudnym dla całej społeczności czasie był wskazywany jako wzór do naśladowania przez innych. W kuluarach mówiono nawet, że ambicje polityczne Cuomo sięgają do Waszyngtonu, a że w czasie pandemii sprawdził się jako lider, być może miałby szanse zostać w przyszłości głową kraju. Jednak wygląda na to, że obecna sytuacja pogrążyła wszelkie aspiracje Cuomo – nie tylko o Białym Domu, ale nawet o kontynuowaniu dotychczasowej kariery.

– Najlepszym sposobem, w jaki mogę teraz pomóc, jest odsunięcie się na bok i pozwolenie rządowi na powrót do rządzenia – powiedział podczas konferencji gubernator. Miejsce Cuomo zajmie teraz zastępca gubernatora Kathy Hochul.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -