poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaUSAFlorydaCoraz więcej imigrantów we Florida Keys

Coraz więcej imigrantów we Florida Keys

Na niebezpieczną wyprawę z Kuby do USA decydują się setki osób. Mają do pokonania – w często rozklekotanych łodziach – 100 mil (160 kilometrów). Na przestrzeni lat trasa ta pochłonęła życia tysięcy osób, a mimo to coraz więcej Kubańczyków podejmuje ryzyko w obliczu pogłębiających się kryzysów politycznych i gospodarczych w kraju. Wśród imigrantów nie brak także przybywających łodziami na Florydę Haitańczyków.

Alarmująca liczba Kubańczyków usiłuje od Nowego Roku przedostać się na południowe wybrzeże Florydy. Fot. Flickr

Straż przybrzeżna próbuje zatrzymywać kubańskich migrantów na morzu i zawracać ich. Od 1 października, czyli rozpoczęcia nowego roku podatkowego, około 4,200 osób zostało zatrzymanych na morzu – czyli około 43 dziennie. Dla porównania: w poprzednim roku dziennie było ich 17, a w latach 2020-21 – dwie.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który nadzoruje amerykańskie służby celne i ochronę granic, miał wydać oświadczenie w tej sprawie. Park Narodowy Dry Tortugas – siedem wysp 70 mil (110 kilometrów) na zachód od Key West – został zamknięty dla odwiedzających w środę 4 stycznia, ponieważ Stany Zjednoczone ewakuowały migrantów, którzy przybyli tam wcześniej w tym samym tygodniu. Z kolei w Marathon, około 45 mil (72 km) na północny wschód od Key West, około dwudziestu migrantów było przetrzymywanych w namiotach na ogrodzonym terenie przed punktem celnym.

Ponieważ USA i Kuba nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych, rząd amerykański nie ma możliwości ich repatriacji. Kubańczycy zostają zwolnieni, ale otrzymują nakaz, który wymaga od nich okresowego kontaktowania się z federalnymi władzami imigracyjnymi w celu potwierdzenia ich adresu i statusu. Mogą uzyskać pozwolenia na pracę, prawo jazdy i numer ubezpieczenia społecznego, ale nie mogą ubiegać się o pobyt stały lub obywatelstwo.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -