wtorek, 21 września, 2021
Strona głównaPoloniaConnecticutConnecticut przygotowuje się do dożynek

Connecticut przygotowuje się do dożynek

Letni kalendarz polonijnych imprez jest w tym roku z oczywistych względów ubogi. W New Britain nie odbyła się największa doroczna polonijna impreza w Nowej Anglii, czyli festiwal „Małej Polski”. Odwołano również odbywające się w tym samym mieście od 40 lat dożynki. Ale nie znaczy to, że miłośnicy polskiej kultury, tradycji i dobrej zabawy zostali całkowicie pozbawieni opcji.

Procesja podczas dożynkowej mszy św. w Stamford. Fot. Archiwum WEM

W polskich parafiach w Stamford oraz w Bristol trwają przygotowania do dwudniowych festiwali dożynkowych, które pomimo iż są mniej znane, oferują mnóstwo atrakcji dla każdej grupy wiekowej. Szczególnie w tym roku, kiedy tęsknimy za tego typu spotkaniami, warto się wybrać na polonijne święta do Stamford i do Bristol, nawet jeżeli dzieli nas od tych miejsc spora odległość.

Dożynki w polskiej parafii Holy Name of Jesus przy 325 Washington Blvd w samym centrum Stamford odbędą się już w sobotę i niedzielę, 21-22 sierpnia. Festiwal zainauguruje sobotni wieczór, kiedy to od 6 do 1 nad ranem odbędzie się zabawa z DJ-em Jackiem. W niedzielę, po uroczystej, dożynkowej mszy świętej, festiwal trwać będzie od 1 do 10 wieczorem, a w jego programie przewidziane są występy artystyczne, zabawy dla dzieci i młodzieży, loteria fantowa, i muzyka do tańca. Na stamfordzkich dożynkach nie brakuje nigdy też znakomitych, domowych polskich potraw, przygotowywanych przez parafian. Za wstęp na festiwal osoby dorosłe zapłacą w sobotę $15, a w niedzielę $10. Wstęp jest wolny dla dzieci każdego dnia.

Polska kuchnia jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji festiwalu dożynkowego w Bristol. Fot. Archiwum WEM

Tegoroczne dożynki w Bristol w parafii św. Stanisława przy 510 West Street odbędą się 11 i 12 września i trwać będą w sobotę od 12 do 7 oraz w niedzielę od 12 do 5. Tutejszy festiwal przyciąga mieszane towarzystwo Polaków i Amerykanów i również oferuje sporo atrakcji, takich jak polska kuchnia i lody, muzyka i wszelkiego rodzaju stoiska z pamiątkami, upominkami, a nawet antykami. Na najmłodszych uczestników festiwalu również czekać będą różnego rodzaju gry i zabawy, w tym dmuchane zjeżdżalnie. O część artystyczną w sobotę między 12 a 3 oraz między 4 a 7 zadba DJ AL Goodwin, który grać będzie stare przeboje. O godzinie 3 w sobotę oraz o 10:30 w niedziele odbędą się dożynkowe msze święte, podczas których organizatorzy proszą o założenie maseczek. W niedzielę od 12 do 5 Polonia bawić się będzie do muzyki na żywo w wykonaniu zespołu Rytm Orchestra.

Darek Barcikowski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -