piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałySportChase Kalisz zdobywcą pierwszego złotego medalu dla USA

Chase Kalisz zdobywcą pierwszego złotego medalu dla USA

Amerykański pływak Chase Kalisz zdobył złoty medal w kategorii 400. metrów stylem zmiennym. Uzyskał czas 4.09,42. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski zdobyty w drużynie USA podczas rozpoczętych w piątek, 23 lipca, igrzysk olimpijskich w Tokio. Drugie miejsce zajął również Amerykanin Jay Litherland z czasem 4.10,28, a trzecie Australijczyk Brendon Smith, uzyskując wynik 4.10,38.

Chase Kalisz jest Amerykaninem polskiego pochodzenia. Złoto z Tokio to drugi olimpijski medal w jego karierze – wcześniej zdobył srebro na IO w Rio de Janeiro. Fot. Team USA

Chase Tyler Kalisz,  urodzony 7 marca 1994 r. w Bel Air, to amerykański pływak polskiego pochodzenia specjalizujący się w stylu zmiennym, klasycznym i motylkowym. W 2013 roku zdobył srebrny medal mistrzostw świata w Barcelonie na 400 metrów stylem zmiennym. Dwa lata później, na mistrzostwach świata w Kazaniu wywalczył brązowy medal w tej samej konkurencji. W 2017 triumfował na obu dystansach w rywalizacji zmiennistów, a w konkurencji 400 m stylem zmiennym czasem 4:05,90 ustanowił nowy rekord mistrzostw. Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zdobył srebrny medal na dystansie 400 m stylem zmiennym w finale uzyskując czas 4:06,75. Teraz do tej kolekcji dołączył złoty medal olimpijski z Tokio.

Zwycięstwo Chase’a Kalisza dało Stanom Zjednoczonym pierwszy medal podczas tegorocznych igrzysk, ale obecnie (na chwilę powstania tego artykułu) USA mogą się pochwalić już czterema złotymi, dwoma srebrnymi i czterema brązowymi medalami, dającymi trzecią pozycję w klasyfikacji medalowej – a to rezultat zaledwie dwóch pierwszych dni rozgrywek olimpijskich.