piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałySportIgrzyska inne niż wszystkie

Igrzyska inne niż wszystkie

Po pięciu latach oczekiwania, w tym ostatnich kilkunastu miesięcy niepewności, czy impreza będzie mogła się odbyć, w piątek, 23 lipca, oficjalnie zainaugurowano igrzyska olimpijskie w Tokio.

Reprezentacja Polski jest jedną z najliczniejszych grup na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Podczas ceremonii otwarcia grupę polskich sportowców prowadzili kolarka górska Maja Włoszczowska i pływak Paweł Korzeniowski. Fot. prezydent.pl

Początkowo igrzyska olimpijskie w Tokio miały wystartować 24 lipca 2020 r., ale cztery miesiące przed ich rozpoczęciem Międzynarodowy Komitet Olimpijski i gospodarze ogłosili ich przełożenie. Decyzja była bezprecedensowa, pierwsza taka w historii igrzysk. Wszystkiemu winna była pandemia koronawirusa. Kolejny termin przypadł na lipiec 2021 r. I tym razem igrzyska stały pod znakiem zapytania, jednak ostatecznie zdecydowano się nie przekładać ich po raz kolejny.

Podczas ceremonii nie zabrakło występów artystycznych i tradycyjnej parady sportowców. Wydarzenie rozpoczęła emisja dwóch filmów oraz pokaz fajerwerków, a następnie na płycie stadionu olimpijskiego pojawili się tancerze. Później nastąpiło uroczyste wniesienie flagi Japonii, czyli gospodarza imprezy, oraz odśpiewano japoński hymn. Minutą ciszy uczczono ofiary pandemii Covid-19. Najważniejszy moment – zapalenie olimpijskiego znicza – przypadło w udziale tenisistce Naomi Osace. Chwilę wcześniej cesarz Japonii Naruhito oficjalnie otworzył igrzyska.

Ale choć na pozór wszystko wyglądało jak zwykle, a gospodarze igrzysk zrobili, co w ich mocy, by podtrzymać nastrój sportowego święta, to jednak atmosfera nie była radosna. W Tokio obowiązuje obecnie czwarty stan wyjątkowy w związku z pandemią Covid-19 i na żaden obiekt w stolicy nie są wpuszczani widzowie. Również ceremonia otwarcia odbyła się bez obecności kibiców. W dodatku dzień wcześniej, w atmosferze skandalu, po tym, jak media przypomniały, że w przeszłości publicznie wypowiedział się kpiąco na temat Holokaustu, odwołany z funkcji dyrektora ceremonii otwarcia igrzysk został Kentaro Kobayashi.

Jednak mimo tych wszystkich okoliczności, igrzyska olimpijskie pozostają bez wątpienia największą i najwyższą rangą imprezą sportową. Olimpijskie zmagania, rozpoczęte 23 lipca, potrwają do 8 sierpnia. Bierze w nich udział ok. 11 tys. zawodników. Najliczniejszą reprezentację na igrzyskach w Tokio mają Stany Zjednoczone – o medale walczy aż 613 amerykańskich sportowców. Polskę reprezentuje ponad 200 sportowców.

Po raz pierwszy w historii w programie olimpijskim znalazły się karate, skateboarding, surfing oraz wspinaczka sportowa. Pojawiły się też nowe konkurencje obecnych już dyscyplin. Są to: koszykówka 3×3, pływanie – 800 m mężczyzn, 1500 m kobiet, sztafeta mieszana 4×100 m stylem zmiennym, łucznictwo – drużyny mieszane, lekkoatletyka – sztafeta mieszana 4×400 m, kolarstwo BMX – freestyle, kolarstwo torowe – madison kobiet i mężczyzn, judo – drużyny mieszane, tenis stołowy – mikst oraz triathlon – sztafeta mieszana. W sumie rozdanych zostanie 339 kompletów medali, co jest rekordową ilością.

Zapraszamy na nasz portal www.BialyOrzel24.com, gdzie na bieżąco informujemy o olimpijskich sukcesach Polaków!

WEM

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -