Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken wydał specjalne oświadczenie z okazji 231. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Oświadczył w nim, że Stany Zjednoczone bardzo doceniają niezłomne wsparcie Polski dla Ukrainy i ciepłe powitanie milionów niewinnych cywilów uciekających przed brutalnością rosyjskiej wojny.

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił w nim, że na obecny kryzys Polska zareagowała „wielką hojnością, przywództwem i stanowczością” i wyraził nadzieję na dalszą współpracę polsko-amerykańską w sprawach zarówno regionalnych, jak i globalnych.
„W chwili kiedy Stany Zjednoczone i Polska stoją razem w obliczu rosyjskiej agresji, kluczowe znaczenie trwałego partnerstwa między naszymi narodami jest niezmiernie jasne. Jako partnerzy, przyjaciele i sojusznicy w NATO codziennie pracujemy razem na rzecz poprawy naszego zbiorowego bezpieczeństwa, wspólnego dobrobytu gospodarczego i podzielanych wartości demokratycznych” – napisał Blinken, dodając, że w nadchodzącym czasie Stany Zjednoczone oczekują dalszego rozwoju tego partnerstwa.
WEM



