piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork„Beyond Pierogies” w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

„Beyond Pierogies” w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

We wtorek, 20 czerwca, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, odbyło się wydarzenie o nazwie „Beyond Pierogies”. Wyjątkowa impreza anonsowana jako wieczór dla dziennikarzy i foodies (pasjonatów jedzenia) zgromadziła wielu miłośników polskiej kuchni i osoby chcące poszerzyć wiedzę związaną z tym tematem.

Szef kuchni Maciej Nowicki

Okazja, aby to uczynić, była wyśmienita, gdyż z prelekcją wystąpił przybyły z Polski Maciej Nowicki, szef kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W trakcie wykładu zaznajomił on obecnych gości z wielowiekową historią rodzimej kuchni, opowiadając o polskich tradycjach kulinarnych i zapomnianych smakach, które powoli wracają na polski stół.

Podczas prelekcji można było się między innymi dowiedzieć, że polska kuchnia to znacznie więcej niż bigos, żurek czy pierogi. Jej historia i kunszt sięgają dworów królewskich z XVI w., a wiele przepisów zapomniano na przełomie wieków XIX i XX głównie z uwagi na ich skomplikowany proces przygotowania i wielość egzotycznych składników, niedostępnych w czasie wojny i powojennego kryzysu gospodarczego.

Spotkanie odbyło się 20 czerwca w nowojorskim konsulacie

Niewątpliwie najbardziej smakowitym momentem wieczoru była degustacja tradycyjnych polskich potraw. Zebrani mogli zakosztować takich wykwintnych specjałów jak: chołodec (chłodnik ze szparagami, z tartą rzodkiewką i gotowanymi buraczkami), kaczka (na puddingu ze szpinaku z pasternakiem i z konfitowanym rabarbarem), kaltesztal (mus z jasnego piwa, chałki i miodu serwowany z melonem) oraz arkas (krem ze śmietany zagęszczonej żółtkami z dużą ilością miodu i sokiem z cytryny, z dodatkiem żurawiny marynowanej w wywarze, z odrobiną wódki i ekstraktu migdałowego. Dość wspomnieć, iż powyższe potrawy zniknęły ze stołów błyskawicznie, a wkoło dało się słyszeć pełne podziwu wyrazy uznania zachwyconych degustatorów.

Po prelekcji był czas na degustację potraw przygotowanych przez szefa kuchni z Polski

Kreując menu na tego typu okoliczności patrzę przede wszystkim, kto będzie gościem, gdyż na pewno zawsze chciałbym zaskoczyć i przygotować coś odkrywczego – stwierdził w rozmowie z „Białym Orłem” Maciej Nowicki. – Podobnie jak idąc do teatru czy opery chcielibyśmy zobaczyć coś nowego, tak ja wybrałem na dzisiejszy wieczór dania, które można określić jako zapomniane. Słyszę już opinie, że smaki są zaskakujące, a ludziom się podoba, a jak podoba się gościom, to ja też jestem zadowolony. O wyjątkowości polskiej kuchni decyduje przede wszystkim produkt. Na przykład jakość naszych warzyw i owoców jest znakomita, porównując do innych krajów Unii Europejskiej. Poza tym posiadamy wiele zarejestrowanych i chronionych prawem produktów typowo polskich. Wspomnijmy tutaj chociażby śliwkę suską sechlońską. Polacy jedzą dużo zup, a w naszej kuchni znajdziemy olbrzymią różnorodność kiełbas i wyrobów wędliniarskich. W porównaniu do wielu innych nacji korzystamy też bogato z darów lasu, między innymi z grzybów. Przygotowujemy i spożywamy też wyjątkowo wiele rozmaitych kiszonek – dodał szef kuchni pytany o to, co stanowi o unikalności polskiej kuchni.

Maciej Nowicki to szef kuchni Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, najstarszego muzeum sztuki w Polsce, gdzie współtworzy program edukacyjno-badawczy dedykowany kuchni polskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Wielkiej Brytanii oraz Francji. Po okresie fascynacji nowoczesną kuchnią europejską postanowił połączyć swoje zamiłowanie do historii ze sztuką kulinarną i poświęcił się pracy rekonstruktorskiej oraz przepisom polskim pochodzącym z XVII i XVIII wieku.

Maciej Nowicki jest miłośnikiem i popularyzatorem dawnych odmian warzyw, owoców oraz dzikich roślin jadalnych. Jest współlaureatem prestiżowej nagrody Europa Nostra 2019 oraz Wybitny Szef kuchni polskiej według Gault&Milleau 2018. Promuje tradycyjną kuchnię Polski w kraju na świecie m.in. we Francji, ZEA, Japonii, Korei, USA i na Bliskim Wschodzie. Jest miłośnikiem podróży, pracy w ogrodzie i bonsai.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -